WIOSŁO inspiruje ...

... Ty wytyczasz kurs

2.Transatlantycka Wyprawa Kajakowa Aleksandra Doby

Aleksander Doba na liczniku kajakowym ma już ponad 80 tysięcy kilometrów, a najwięcej zamieszania wywołała jego Transatlantycka Wyprawa Kajakowa. 26 października 2010 roku wypłynął z Dakaru, stolicy Senegalu, by po 99 dobach wylądować przy ujściu rzeki Acarau w Brazylii. W numerze 2/2012 WIOSŁA mogliście zapoznać się z „oceanicznym alfabetem” przygotowanym przez Olka, zaś na naszej stronie opublikowaliśmy jeszcze 24 hasła, które nie zmieściły się w papierowym wydaniu magazynu.

Plakat 2. Transatlantyckiej Wyprawy Kajakowej

Trzy lata temu Olek przepłynął Atlantyk w najwęższym miejscu, a w tym roku podejmie się próby pokonania wielkiej wody w najszerszym miejscu.

Teraz, przed wyjazdem na następną Wyprawę sprecyzuję aktualne plany.

Po prezentacji kajaka po przeróbkach wyjazd do Lizbony (stolica Portugalii – Europa) i start z kontynentu Europy. Po około 120 dobach planuję wylądować na Florydzie (USA – Ameryka Północna). Przyjmijmy jako metę środek Florydy – Cap Canaveral. :-) Teoretyczna długość trasy to 8 500 km.

Po wypłynięciu z Lizbony powinienem kierować się w stronę Wysp Kanaryjskich. Lądowanie jedynie w przypadku poważnych problemów. Planowo w pobliżu Wysp koryguję kurs, kierując się do drugiego zwrotnego punktu 25 N, 25 W. Od tego punktu kurs do Brytyjskich Wysp Dziewiczych (Wyspy Karaibskie). Podobnie jak na Kanarach – lądowanie w razie konieczności.

Gdy załoga i kajak w porządku – zmiana kursu na Florydę. Trochę urozmaicenia kursowego w rejonie Bahamów. Wreszcie okrzyk: ZIEMIA, AMERYKA!!!

Trzymajcie kciuki, oby tak było :-)

Składam Wszystkim Czytającym życzenia udanych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku :-)

Aleksander Doba + “Olo”

Olek startuje z Lizbony (fot. Michał Mikutowski)

Olek wystartował z Lizbony 5 października ok. godz. 16:00 czasu lokalnego. Będziemy mu gorąco kibicować i Was również zapraszamy do śledzenia profilu 2. Transatlantyckiej Wyprawy Kajakowej pod adresem http://gplus.to/AleksanderDoba oraz relacji publikowanych na profilu WIOSŁA https://www.facebook.com/magazyn.kajakowy.wioslo.

Polecamy również

Komentarze są wyłączone.

Kto prenumeruje WIOSŁO, nie czeka!!

Prenumerata to gwarancja, że najnowsze WIOSŁO trafi do Twoich rąk tuż po wyjściu z drukarni.

Kalendarz KAJAKI 2023

Już po raz 19. wydaliśmy ścienny kalendarz kajakowy!

Copyright © 2023 WIOSŁO – Magazyn Kajakowy