- Wyprawa na głęboką wodę, czyli oceaniczny alfabet
- Wrześniowa Marózka z Łyną i Pasłęka
- Curwood, bystrza i komary, czyli wyprawa na South Nahanni
- Z wiosłem wśród fok
- Po co nóż na kajaku?
- Biały Nil w Ugandzie – raj dla kajakarzy freestyle’owych
- Płyną do Igrzysk
Z wiosłem na wakacje
Długi weekend majowy nie był w tym roku ani długi, ani majowy. Roboczo nazwałam go „bardzo długim weekendem kwietniowo-majowym” albo „preludium wakacji”. Różnił się też bardzo od ubiegłorocznej majówki, która zaskoczyła nas opadami śniegu. W tym roku pławiłam się w pełnym słońcu, podglądałam czajki, bataliony, wypatrywałam czapli białych i nasłuchiwałam odgłosów bąków na bagnach biebrzańskich. Myśli wraz z leniwym nurtem rzeki odpływały już do Szwecji, gdzie w lipcu czeka nas kolejna edycja „Bałtyku pod wiosłem”.
A jakie Wy macie plany na wakacje? Może zainspiruje Was któryś z opisanych w tym numerze szlaków? Z bliższych tras polecamy Marózkę z Łyną i Pasłękę, z dalszych, dla miłośników kanu, South Nahanni River w Kanadzie, a dla kajakarzy górskich i freestyle’owych – Biały Nil w Ugandzie. Możemy również stanąć oko w oko z rzadko spotykanym na polskim wybrzeżu mieszkańcem morza. Zgodnie z poradą autora tekstu „Z wiosłem wśród fok” pamiętajmy jednak, by podczas podglądania przyrody być tylko gośćmi, nie intruzami. Na Atlantyk prawdopodobnie nikt z Czytelników się nie zapuści, nawet jeśli zgłębi oceaniczny alfabet Olka Doby.
Lato będzie także czasem sportowych emocji i kibicowania naszym kajakarzom, walczącym o medale podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie. W związku z tym wraz z Polskim Związkiem Kajakowym zapraszamy do nowego działu „Sport”, w którym będziemy mogli śledzić przygotowania i występy wyczynowców.
Wraz z zespołem redakcyjnym życzymy Wam wspaniałych wypraw kajakowych – każdemu na miarę jego oczekiwań, ambicji, upodobań i (niestety) czasu. A jeśli ktoś z Was zawita na początku sierpnia do Gdyni, spotkajmy się na Targach i Festiwalu Żeglarskim WIATR i WODA na wodzie.
Monika Łaskawska
Wyprawa na głęboką wodę, czyli oceaniczny alfabet
O tym, jak wyglądał „spływ” przez Atlantyk od A do Ż, opowiada Aleksander Doba. Zapraszamy do lektury atlantyckiego alfabetu, uzupełnionego także o ponad dwadzieścia innych haseł, dostępnych tylko na naszej stronie internetowej (link dostępny tutaj).
Wrześniowa Marózka z Łyną i Pasłęka
Jolanta Frankowska wspomina trening technik zwałkowych na warmińsko-mazurskich rzekach.
Curwood, bystrza i komary, czyli wyprawa na South Nahanni
Marek Mazur relacjonuje spływ kanu w Kanadzie.
Z wiosłem wśród fok
O niezwykłych spotkaniach z wąsatymi mieszkańcami Bałtyku opowiada Jan Wilkanowski.
Po co nóż na kajaku?
Różne typy noży, wykorzystywanych w kajakarstwie, porównuje Adam Biedrzycki. Artykuł wzbogacony jest o film prezentujący próby cięcia różnymi typami ostrzy. Cięte były trzy rodzaje linek syntetycznych. Pierwsza o średnicy 3 mm, druga – miękka, pływająca linka o średnicy 9 mm, trzecia to twarda linka o średnicy 7 mm. Czwartym ciętym materiałem była nylonowa taśma o szerokości 29 mm. Materiał filmowy z tych eksperymentów można obejrzeć na naszym kanale na YouTube:
Grupa kajakowa HADWAOO Kędzierzyn-Koźle
O wodniackiej pasji członków grupy opowiadają Radosław Sudołowicz i Albert Galus.
Nawigacja w kajaku
Sposób posługiwania się podstawowymi narzędziami wykorzystywanymi w nawigacji – mapą i kompasem – przedstawia Grzegorz Rózik.
Sezon targowy w pełni
Monika Łaskawska relacjonuje udział redakcji WIOSŁA w targach Wiatr i Woda w Warszawie oraz Kajak Expo w Gdańsku.
Super Kolos w rękach kajakarza!
Refleksjami z XIV Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni dzieli się Monika Łaskawska.
XXIX AMP Kamienna
Relację z XXIX Akademickich Mistrzostw Polski w Kajakarstwie Górskim „Kamienna 2012” przedstawia Marcin Adamczyk.
Biały Nil w Ugandzie – raj dla kajakarzy freestyle’owych
Bartosz Czauderna wspomina swoją wyprawę na Czarny Ląd.
Freestyle’owy sezon 2012 już otwarty
Uta Kühn dzieli się wrażeniami z IV Halowych Otwartych Mistrzostw Polski we Freestyle’u Kajakowym LOOP 2012 w Zabierzowie.
Płyną do Igrzysk
Tomasz Popławski prezentuje przygotowania polskich kajakarzy do Olimpiady w Londynie oraz rozmawia z trenerami kadry sprinterów i kadry kobiet.
WIOSŁEM po księgozbiorze
Ryszard Wójcik recenzuje książkę opisującą spływ rzeką Niger do Timbuktu oraz publikację dotyczącą wybranych elementów turystyki kajakowej.
Konkurs
Kajakowe dymki
Sceny urlopowe
Zwyczaje populacji nadmorskiej stonki kajakowej opisuje Maciej Górecki.