WIOSŁO inspiruje ...

... Ty wytyczasz kurs

Numer 2/2023 (63)

 • Rzeki zapomnianego księstwa

 • Archipelag La Maddalena – perła u wybrzeży Sardynii

 • Trzy połówki Wieprza

 • „Marzenie chcemy spełnić za rok”

 • Bałtyk pod wiosłem 2023

 • Freestyle w Kolorado i MŚ w Columbus

 • Poland Boat Show 2023

 • Łódź na morze: centrum Polski nad Bałtykiem

 • Yacht Salon 2023 i imprezy towarzyszące

 • Paddle Sports Show Strasburg 2023

 • Z nurtem dziejów: od karpa do kajaka. Część II

 • In English

 • Wydawnicza rewolucja w „małych ojczyznach”. Część VI

 • Rospuda 1974. Część II

Kalendarzowe wspominki…

Wydanie tego numeru zbiegło się akurat z 20. edycją konkursu kalendarzowego. Przeszukując archiwalne zasoby dysków, udało mi się odnaleźć wszystkie okładki kalendarza począwszy od 2005 r. (zajrzyjcie do „Wieści z kokpitu”). Jak to się wszystko zaczęło, zacząłem się zastanawiać…

Pierwszy konkurs fotograficzny został ogłoszony na łamach WIOSŁA jeszcze w 2002 r. Już wtedy wpłynęło aż 121 prac. Obrady jury miały miejsce w siedzibie firmy ProfiLab w Warszawie, która wydrukowała nagrodzone prace, później wyeksponowane w czasie targów WIATR I WODA w 2003 r.

Z tego co pamiętam, to samą koncepcję ściennego kalendarza kajakowego zgłosił później Piotr Kaliszek. Być może myśl zakiełkowała właśnie po tym pierwszym konkursie, ale właściwe prace rozpoczęły się w II połowie 2004 r.

Z pomocą przyszło archiwum redakcyjnych maili, które odgrzebałem z czeluści zewnętrznego dysku twardego. Otworzyłem odpowiedni plik Outlook i odszukałem korespondencję z Piotrem na ten właśnie temat.

Może nie wszyscy jeszcze pamiętają, ale w tamtych latach mało kto dysponował aparatem cyfrowym i zdecydowana większość dobrych zdjęć była robiona na kliszy fotograficznej, negatywowej czy też diapozytywowej (tzw. slajdy). Materiały te musiały być więc osobiście dostarczone przy jakiejś nadarzającej się okazji lub wysłane pocztą. Nie każdy przecież miał dostęp do skanera, aby zeskanować materiał źródłowy (przyzwoity skaner do klisz kosztował kilka tysięcy złotych). Natrafiłem na maila z dnia 28 września 2004 r. o takiej treści: „Adam, będziesz w końcu na zlocie pl-rec-kajaki? Może weź ze sobą zdjęcia do kalendarza – spróbujemy wybrać”. Na tamten zlot jednak nie dojechałem, a materiały wysłałem w końcu Piotrowi listem poleconym (slajdy, negatywy i jedna płyta CD ze zdjęciem okładkowym Piotra Malczewskiego). W dniu 06 października 2004 r., po zeskanowaniu wszystkich pozostałych prac, Piotr postawił galerię na serwerze swojego sklepu kajakowego NURT. Głosowaliśmy poprzez dodawanie opisowego komentarza.

Tak to się wszystko zaczęło. Należy też zaznaczyć, że pierwsze wydanie kalendarza KAJAKI 2005 było rozprowadzane w sieci EMPIK.

Tyle tytułem wspomnień, a teraz zachęcam oczywiście do lektury bieżącego wydania, w którym – mam nadzieję – każdy powinien znaleźć dla siebie coś ciekawego.

Adam Grzegorzewski

PODRÓŻE MAŁE I DUŻE Rzeki zapomnianego księstwa

Tym razem Tomasz Krajewski wraz z Włocławskim Klubem Wodniaków PTTK wybrał się na Łotwę, na rzeki Kurlandii o wdzięcznych nazwach Abava, Venta i Naba oraz Irbe. Po lekturze tego artykułu jest duża szansa, że i Ty będziesz chciał tam pojechać…

 

PODRÓŻE MAŁE I DUŻE Archipelag La Maddalena – perła u wybrzeży Sardynii

Bartłomiej Niżnik proponuje cztery trasy w tym przepięknym archipelagu, położonym pomiędzy Sardynią a Korsyką. Magiczne miejsce, które urzeka obserwatora swoją dzikością i kontrastami kolorystycznymi pomiędzy zielenią roślinności, granitowymi skałami i nieskończonymi odcieniami morza, od turkusu, przez szmaragdową zieleń, po głęboki błękit.

PODRÓŻE MAŁE I DUŻE Trzy połówki Wieprza

Wszystko, co płynie Wieprzem, w końcu wpadnie do Wisły. Z nami było dokładnie tak samo. Po trzech latach skończyliśmy naszą włóczęgę tą wspaniałą rzeką, patrząc, jak masy wody, które niesie, nagle znikają w ogromie wody wiślanej – pisze pod koniec artykułu Dawid Soczyński.

KAJAKARSTWO SPORTOWE „Marzenie chcemy spełnić za rok”

Paweł Hochstim

RELACJE Bałtyk pod wiosłem 2023

Podczas 19. edycji „Bałtyku pod wiosłem” 17-osobowa grupa dotarła do Persö – najstarszego rezerwatu przyrody w Archipelagu Södermanland. Oddajemy głos jednemu z uczestników – Michałowi Olczakowi, który na miejsce startu przybył promem.

KAJAKARSTWO GÓRSKIE Freestyle w Kolorado i MŚ w Columbus

Adam Grzegorzewski

FOTORELACJA Poland Boat Show 2023

Adam Grzegorzewski

FOTORELACJA Łódź na morze: centrum Polski nad Bałtykiem

Rafał Tomczyk

FOTORELACJA Yacht Salon 2023 i imprezy towarzyszące

Adam Grzegorzewski

FOTORELACJA Paddle Sports Show Strasburg 2023

Adam Grzegorzewski

POCZĄTKI KAJAKARSTWA Z nurtem dziejów: od karpa do kajaka. Część II

Krystyna Czopek i Jerzy Jan Czopek

PIOSENKI WIOSŁEM PISANE In English

Rafał Tomczyk

CZYTAMY, OGLĄDAMY, PŁYWAMY Wydawnicza rewolucja w „małych ojczyznach”. Część VI

Ryszard Wójcik

NA POŻEGNANIE Rospuda 1974. Część II

Tadeusz Rufiński

Polecamy również

Kto prenumeruje WIOSŁO, nie czeka!!

Prenumerata to gwarancja, że najnowsze WIOSŁO trafi do Twoich rąk tuż po wyjściu z drukarni.

Kalendarz KAJAKI 2024

Już po raz 20. wydaliśmy ścienny kalendarz kajakowy!

Copyright © 2024 WIOSŁO – Magazyn Kajakowy