WIOSŁO inspiruje ...

... Ty wytyczasz kurs

Numer 2/2019 (51)

  • Kajakiem po Wenecji
  • Vogalonga
  • Laguna Wenecka
  • Bzura nie bzdura
  • Baśniowy szlak Werry i Wezery
  • O pływach i prądach pływowych z perspektywy kajakarza. Część III
  • Uwaga! Zaczyna się sezon burzowy!
  • Kajak Itiwit X500 DropStitch
  • SPRZĘT Laminaty z AM Kajak.pl
Okładka numeru 2/2019

Piękna tysiącsześćsetletnia

W pięćdziesiątym pierwszym numerze Magazynu Kajakowego WIOSŁO, pozwoliłam sobie na eksperyment, do którego przygotowywałam się już od dłuższego czasu: temat numeru. I tak oto, przed Państwem informacje, jak opłynąć wody Laguny Weneckiej i nie dać się pokonać trudnościom podczas pływania w tej olśniewającej scenerii. 20 stron, które wydawały mi się początkowo idealną objętością na przedstawienie tematu, w praktyce okazały się bardzo trudne do zagospodarowania. Wcale nie chodzi tu o nadmiar miejsca na szpaltach, a wręcz przeciwnie – o jego niedostatek, jak na moje potrzeby. No bo jak opowiedzieć w pigułce o trudnościach pływania w mieście żyjącycm na wodzie? Jak nakreślić ryzyko związane z chęcią podpłynięcia pod Plac Św. Marka lub przepłynięcia pod Mostem Rialto, gdzie kumuluje się ruch uliczny? Jak opowiedzieć o dziesiątkach fantastycznych wysepek laguny i ludziach nie ustających w jej obronie. Jak pokazać pływanie po ptasim raju, jakim jest laguna, włoskich temperamentach i niesamowitych gonolierach – mistrzach wiosła? Niestety, musiałam pominąć wiele ciekawych wątków.

W pływaniu po Wenecji przyda się Wam znajomość pływów, zachęcam do przestudiowania trzeciej cześci cyklu o pływach Piotra Opaciana. Niewątpliwie, podczas kajakowego spaceru po zasolonej wodzie laguny, zapragniecie zmienić smak w ustach i zjeść tiramisu – jeśli okaże się za drogie, zabierzcie je ze sobą w kajak! Habagary wiedzą, jak to zrobić. Jeśli jednak, pomimo zmiany smaku, zrobi Wam się mdło od tej „włoszczyzny”, to dajcie się zaprosić do Baśni Braci Grimm na szlaku Werry i Wezery lub nad piekną rodzimą Bzurę. Niebezpieczeństwa na wodzie można przewidzieć oraz nauczyć się, jak ich unikać, więc nie ustawajcie w szkoleniu się z bezpiecznych zachowań, przewidujcie pływy i zmiany pogody. Bądźcie na wszystko przygotowani. Wtedy nie będą się Was imały nawet uderzenia piorunów – odsyłam do tekstu Grzegorza Rózika.

Bezpiecznych wakacji,
mam nadzieję, że dzięki temu numerowi, spędzonych także na wodach wokół Wenecji.

Kinga Kępa

Kajakiem po Wenecji

Spragnieni mocnych wrażeń? Proponujemy Wenecję. Trudności na wodzie i niebezpiecznie na lądzie, ale za to w olśniewającej scenerii. W podróż po Wenecji i Lagunie Weneckiej zaprasza Kinga Kępa.

Kajakiem po Wenecji (fot. Tomasz Woźniak)

Vogalonga

Być jak gondolier

Laguna Wenecka

PODRÓŻE MAŁE I DUŻE Bzura nie bzdura

Trudno o bardziej niedocenianą rzekę przepływającą przez środek Polski. Większą sympatią wodniacy darzą dopływy Bzury niż ją samą. Tomasz Andrzej Krajewski przekonuje, że jest idealna na weekendową wyprawę. Fot. Tomasz Andrzej Krajewski

Bzura nie bzdura (fot. Tomasz Andrzej Krajewski)

PODRÓŻE MAŁE I DUŻE Baśniowy szlak Werry i Wezery

Na biwakach, podczas spływu tym właśnie szlakiem, najczęściej zapewne czyta się Baśnie Braci Grimm. Jeśli macie ochotę wkroczyć w baśniowy świat, Krzysztof Amborski zabiera Was na wody Werry i Wezery.

Baśniowy szlak Werry i Wezery (fot. Jan Piotr Kramek)

KAJAKARSTWO MORSKIE O pływach i prądach pływowych z perspektywy kajakarza. Część III

Piotr Opacian

KAJAKARSTWO GÓRSKIE Zarys dziejów Międzynarodowego Spływu Kajakowego na Dunajcu w latach 2001–2019. Część I

Krystyna Czopek i Jerzy Jan Czopek

PORADY Uwaga! Zaczyna się sezon burzowy!

Nie ma bezpiecznego miejsca na otwartej przestrzeni podczas burzy z wyładowaniami atmosferycznymi. Jak sobie radzić, by zminimalizować ryzyko i uniknąć trafienia piorunem? Przeczytajcie, co sie przytrafiło Grzegorzowi.

Uwaga! Zaczyna się sezon burzowy!

SPRZĘT Kajak Itiwit X500 DropStitch

Marek Werner (Marucha)

SPRZĘT Laminaty z AM Kajak.pl

Krzysztof Biesiada

ZDROWIE Rolowanie

Dorota Chałubińska

KUCHNIA Z WIOSŁEM Włosko-polskie gary

Magda Sieracka, Ula Rak, Dorota Wojtyna

PIOSENKI WIOSŁEM PISANE Dokąd

Z członkami zespołu MyzyKajaka rozmawia Rafał Tomczyk

Polecamy również

Kto prenumeruje WIOSŁO, nie czeka!!

Prenumerata to gwarancja, że najnowsze WIOSŁO trafi do Twoich rąk tuż po wyjściu z drukarni.

Kalendarz KAJAKI 2024

Już po raz 20. wydaliśmy ścienny kalendarz kajakowy!

Copyright © 2024 WIOSŁO – Magazyn Kajakowy