- Kajak w strefie zagrożenia
- Czwórbój rzeczny. Gzówka-Pacynka-Mleczna-Radomka
- Araguaia – rzeka o dwóch obliczach
- Bożonarodzeniowa Wieprza
- Skin on Frame. Część 2
- Ławeczka do kanu
- Z poziomu wody
- Canoa Kazyak Cup 2015
- Pierwszy Polski Dzień Kanu
- Wspomnienie spływu po Łebie, czyli Szwecja a wody polskie
Raz na wodzie, raz pod wodą
Pewnie dlatego nigdy nie nauczyłam się dobrze jeździć na łyżwach, bo nigdy porządnie się na nich nie wywróciłam. Za to doskonale pamiętam moją pierwszą kajakową wywrotkę. Wisłok. Prosty, przewidywalny scenariusz: weekendowa sielanka na wodzie, upał, turystyczna dwójka, opalanie, chwila nieuwagi, krzaki przy dość wartkim nurcie i… dalej już wiadomo.
Byłam wtedy kompletnym żółtodziobem, ale przygody takie jak ta sprawiły, że bez pamięci zakochałam się w kajakowej włóczędze. W grupie znalazły się dla nas ciepłe ubrania, suchy śpiwór i gorąca strawa w zamian za tę, która odpłynęła wraz z nurtem. A na deser ognisko. Carpe diem!
Teraz, gdy zaliczę kabinę na morskich falach podczas „Bałtyku pod wiosłem”, nie ma już tej improwizacji. Techniki ratownicze opanowane, rzeczy na zmianę szczelnie zapakowane, jedzenie też bez szans na ucieczkę… Nie zmienia się tylko ta magia kajakowej grupy, zawsze życzliwej, pomocnej i uśmiechniętej.
Autorzy i bohaterowie artykułów z bieżącego numeru WIOSŁA, statystycznie rzecz biorąc, zaliczyli więcej kabin niż to miało miejsce we wcześniejszych wydaniach. Adrian Hernandez odkrył na górskich rzekach Nepalu, że o kajakarstwie górskim wie mniej niż nic i to odkrycie było bardzo… mokre; Tomek Woźniak – świetny i doświadczony kajakarz – zakończył maraton „Wielka Siła” na środku Zalewu Sulejowskiego; zaś ornitolog Krzysiek, kompan Wojtka Greli, zaliczył zimową kąpiel w Wieprzy.
Czy kajakarz bez wywrotki jest jak żołnierz bez karabinu (w wersji pacyfistycznej: jak kanuista bez pagaja)? W moim odczuciu raczej tak. W nadchodzących miesiącach radzę Wam jednak tej tezy nie sprawdzać, no, chyba że po wizycie w saunie!
Monika Łaskawska-Wolszczak
Kajak w strefie zagrożenia
Mieszkający w Polsce Ekwadorczyk, Adrian Hernandez, postanawia podszlifować swoje umiejętności kajakarskie na himalajskich rzekach Nepalu. Podczas wyjazdu kraj ten zostaje nawiedzony przez jedno z najsilniejszych trzęsień ziemi w historii. W artykule „Kajak w strefie zagrożenia” Adrian opowiada nam o swojej wyprawie.
Czwórbój rzeczny. Gzówka-Pacynka-Mleczna-Radomka
Jakub Jagiełło, Marek Mazur
Araguaia – rzeka o dwóch obliczach
Piotr Opacian
Bożonarodzeniowa Wieprza
Zapewne sezon kajakowy niejednego z Czytelników WIOSŁA uległ wywinięciu na lewą stronę. Swoją mokrą i mroźną relacją z pływania Wieprzą w Boże Narodzenie dzieli się z nami Wojciech Grela.
Skin on Frame. Część 2
Marcin Bober
Ławeczka do kanu
Radosław Wasilewski
Z poziomu wody
W dziale „Życie zaczyna się po setce” Tomasz Woźniak opisuje swoje przygody podczas maratonu na Pilicy „Wielka Siła”, zaś Kinga Kępa podsumowuje tegoroczny cykl maratonów kajakowych Canoa Kazyak Cup.
Canoa Kazyak Cup 2015
Kinga Kępa
Zarys dziejów Międzynarodowego Spływu Kajakowego na Dunajcu w latach 1935-1939
Krystyna Czopek i Jerzy Jan Czopek
Pierwszy Polski Dzień Kanu
Zwabiona „na Wenecję” Kinga Kępa opowiada, jak kajakarka odnalazła się wśród mistrzów wiosłowania pagajem podczas Pierwszego Polskiego Dnia Kanu.
Szkółka freestyle’owa z WIOSŁEM. Lekcja III
Bartosz Czauderna
Playspoty. Wildalpen
Bartosz Czauderna
Płyń razem z nami
Rafał Tomczyk
Kajakarstwo turystyczne
Recenzuje Ryszard Wójcik
Wspomnienie spływu po Łebie, czyli Szwecja a wody polskie
Tomasz Woźniak