WIOSŁO inspiruje ...

... Ty wytyczasz kurs

Numer 2/2015 (38)

  • Szczecin Floating Garden
  • Kajak z widokiem na Alpy
  • Suwalszczyzna egzotyczna
  • V Ogólnopolski Spływ Kajakowy Lubrzanką 2015
  • Skin on Frame – historia. Cz. 1.
  • Tadeusz Rek – forma zwyżkuje
  • Playspoty. Plattling – najszerszy odwój w Europie
  • Kajakowy Blues
Okładka 2/2015

Od przedszkola do… WIOSŁA!

Każdy Polak jest w stanie wymienić nazwisko przynajmniej jednego polskiego, aktualnie grającego zawodnika piłki nożnej. Często nawet drugoligowego. Zadziwiające, że sport, w którym regularnie nie odnosimy sukcesów, jest tak wypromowany.

Odnoszący światowe sukcesy polscy kajakarze nie są znani. Z wielkim trudem udało się jednemu przebić do mediów, ale musiał sobie na to zasłużyć przepłynięciem Atlantyku, i to dwukrotnie. No, ale nazwisko Polaka – wielokrotnego mistrza Polski, wielokrotnego mistrza świata i wielokrotnego mistrza olimpijskiego – przecież potrafilibyśmy podać. Czyżby?

Prasa fachowa, z założenia dla fachowców, ma także za zadanie zachęcać do aktywności, którą się zajmuje. Próżno jednak szukać na polskich półkach sklepowych magazynów o kajakarstwie. Pewnie trudno w to uwierzyć, ale w salonach prasowych łatwiej znaleźć poradniki o wielkich żaglowcach, spadochroniarstwie, nurkowaniu na Karaibach, o samolotach, wspinaczce w Dolomitach, tańcu na rurze, tatuażu, czy nawet kolekcjonowaniu mini wysp na świecie.

Ze wszystkich pasji tego świata my wybraliśmy sobie mało elitarny sport. Nie da się na nim zbytnio wypłynąć, nie da się w nim wyglądać pięknie i kwitnąco, trzeba się w nim umoczyć, spocić i namachać. Opalicie się w nim nierówno, a odzieży też nie da się nijak zareklamować, no chyba, że kask, ale w nim przecież nie da się uprawiać lansu. Oto przyczyny, dla których niewiele się o kajakarstwie pisze.

Na szczęście rośnie nam nowe pokolenie kajakarzy – może jeszcze nie do końca świadomych, kto jest kim w kajakowym światku, ale na pewno dobrze rokujących. Podczas tegorocznej redakcyjnej majówki na Krutyni pływało z nami siedmioro dzieci, z których najmłodsze miało niecałe siedem miesięcy i już zawzięcie dobierało się do pagaja.

Zapewne niewielkie są szanse, że któryś z maluchów w przyszłości zmierzy się z bezmiarem oceanu (lepiej nie, choćby dla dobra rodziców!) czy przywiezie naręcze medali z mistrzostw świata, ale bardzo liczymy na to, że nasze WIOSŁOwe dzieciaki staną się wytrawnymi kajakarzami szuwarowo-błotnymi, czerpiącymi radość z obcowania z przyrodą i innymi, takimi jak oni, pasjonatami.

Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak oddać w Wasze ręce kolejny numer jedynego magazynu kajakowego w Polsce. Zachęcamy do kajakarstwa, bo je – jak nasze pociechy – kochamy!

Kinga Kępa i Monika Łaskawska-Wolszczak

Szczecin Floating Garden

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że po spędzeniu weekendu w Szczecinie będziecie chcieli tam zamieszkać. Po lekturze artykułu Kingi Kępy nie będziecie mieli wątpliwości, że ostrzeżenie autorki nie jest bezzasadne.

Szczecin - pływający ogród (fot. Kinga Kępa)

Kajak z widokiem na Alpy

Wrażeniami z wiosłowania po jeziorze Thunersee w środkowej Szwajcarii dzielą się Joanna i Bartłomiej Niżnikowie.

Kajak z widokiem na Alpy (fot. Joanna Niżnik)

Suwalszczyzna egzotyczna

Tomasz Andrzej Krajewski

V Ogólnopolski Spływ Kajakowy Lubrzanką 2015

Adam Grzegorzewski

Wózek Ruk Kombi

Tomasz Woźniak

Skin on Frame – historia. Cz. 1.

Marcin Bober

Tadeusz Rek – forma zwyżkuje

Dzięki Kindze Kępie poznajemy sylwetkę wybitnego sportowca – Tadeusza Reka. Dlaczego rozstał się z kajakarstwem, a potem do niego powrócił? Dlaczego trenuje się sam i nie daje nikomu forów w wyścigach na spływach turystycznych? Polecamy lekturę!

Spotkanie z Mistrzem (fot. Kinga Kępa)

Zarys dziejów Międzynarodowego Spływu Kajakowego na Dunajcu w latach 1934-1939. Część I

Krystyna Czopek i Jerzy Jan Czopek przedstawiają historię Międzynarodowego Spływu Kajakowego na Dunajcu od początków jego istnienia, czyli od roku 1934. W kolejnym wydaniu opiszemy dalsze dzieje spływu w okresie przed II wojną światową, a w następnych – w latach 1947-1965 i od roku 1966 do dnia dzisiejszego.

Zarys dziejów Międzynarodowego Spływu Kajakowego na Dunajcu

Integracja na Kolnej

Bartosz Czauderna

Playspoty. Plattling – najszerszy odwój w Europie

Bartosz Czauderna

Freestyle’ować czas zacząć. Część II

Bartosz Czauderna

Kajakowy Blues

Rafał Tomczyk

Mapy litewskich szlaków wodnych. Mapy szlaków wodnych Polski – PPWK

Recenzuje Ryszard Wójcik

„Dziękujemy, zapraszamy ponownie”

Michał Krotofil

Polecamy również

Kto prenumeruje WIOSŁO, nie czeka!!

Prenumerata to gwarancja, że najnowsze WIOSŁO trafi do Twoich rąk tuż po wyjściu z drukarni.

Kalendarz KAJAKI 2024

Już po raz 20. wydaliśmy ścienny kalendarz kajakowy!

Copyright © 2024 WIOSŁO – Magazyn Kajakowy