Po raz kolejny redakcja WIOSŁA przygotowuje program imprez towarzyszącym największym w Polsce Targom Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA. 5 kwietnia (sobota) zapraszamy Was do sali konferencyjnej „C” na terenie Stadionu Narodowego w Warszawie.
Tegoroczni prelegenci przybliżą nam m.in. nietypowy sposób spędzania świąt na bieszczadzkich rzekach, pokażą nam, jak stanąć na nogi w kajaku oraz jak zbudować kanadyjkę. Oprócz tego dowiemy się, jakie wydarzenia kajakowe czekają nas w tym roku, podsumujemy ubiegłoroczny sezon freestyle’u kajakowego, a także popłyniemy przez lodowe fiordy do osad Innuitów.
Spróbujemy też połączyć się telefonicznie z Olkiem Dobą, żeby u źródła zdobyć garść świeżych informacji o jego wyprawie przez Atlantyk.
Dodatkowe informacje na temat imprezy znajdziecie na stronie organizatora targów.
Poniżej zamieszczamy szczegółowy program zaplanowany na sobotę 5 kwietnia.
Sala konferencyjna „C” na terenie Stadionu Narodowego w W-wie
10.30: Informator Kajakarza – kultowe kalendarium
Tomasz Malinowski ze Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Kajakarstwa opowie o tegorocznej edycji informatora w zestawieniu z oczekiwaniami potencjalnych uczestników imprez ujętych w wydawnictwie.
11.00: Kajakowa bieszczadzka Wielkanoc w zimowej scenerii
Janek Kramek z Towarzystwa Polska-Litwa-Łotwa-Estonia zaprezentuje film Janusza Kaczmarka o nietypowym spędzaniu świąt na bieszczadzkich rzekach w 2013 r.
11.30: Kajakarstwo dla wszystkich w PZKaj
Przewodnicząca Komisji Turystyki i Rekreacji Polskiego Związku Kajakowego Uta Kühn przybliży ideę kajakarstwa dla wszystkich w oparciu o działalność klubów.
12.00: Kwalifikacje i szkolenia kajakowe w Polsce – panel dyskusyjny
Bartosz Sawicki i Jerzy Świtek będą się zastanawiać nad tym, jak zmieniać polskie szkolenia kajakowe. Doświadczenia z 5 lat pracy nad PSKK zostaną zestawione z ponad 80 latami szkoleń organizowanych przez PZKaj.
13.00: Wrocławski Węzeł Wodny z pokładu kajaka
W tym roku mija 60 lat od powstania Wrocławskiego Klubu Wodniaków „WIADRUS”. Zanim jednak zaczną się główne obchody tej rocznicy Wojciech Bigiel pokaże nam Wrocław od strony wody, nad której brzegiem znajduje się przystań klubu.
13.30: Stand Up Paddle – każdy może być surferem!
Jak zacząć przygodę z SUP (umiejętności, potrzebny sprzęt, dlaczego SUP, historia, dla kogo)? Różne oblicza uprawiania SUP: race, cruising, fitness, yoga… Turystyka i zwiedzanie w aspekcie sportu rodzinnego. O tym wszystkim opowie Ewa Białkowska z isup.pl.
14.00: II Transatlantycka Wyprawa Kajakowa Aleksandra Doby
Po prawie 142 dobach płynięcia przez Ocean Atlantycki Aleksander Doba, z uwagi na awarię steru, dopłynął na Bermudy. Czy owiany złą sławą Trójkąt Bermudzki pozwoli Olkowi dopłynąć na Florydę? Gdzie jest teraz? Aktualne informacje o wyprawie i próba połączenia na żywo z kajakarzem.
Na koniec licytacja prototypowego wiosła z czarnego dębu, wykonanego przez Wiktora Opałkę (całość wylicytowanej kwoty będzie przeznaczona na dofinansowanie wyprawy Aleksandra Doby). Prowadząca: Kinga Kępa z redakcji Magazynu Kajakowego WIOSŁO.
15.00: Bystrze na rapidach Kolorado
Po dwóch dekadach oczekiwania krakowski klub „Bystrze” wyruszył do osławionego Kanionu Kolorado. Wrażeniami z tej wyprawy podzielą się jej uczestnicy: Tomasz Jakubiec i Robert Drak.
15.45: Rok 2013 dla polskiego freestyle’u kajakowego
Propagatorka uprawiania freestyle’u kajakowego – Uta Kühn – podsumuje ubiegłoroczny sezon.
16.00: Wielka Pętla Wielkopolski
Wielkopolska Organizacja Turystyczna rozpoczęła właśnie kampanię promocyjną Wielkiej Pętli Wielkopolski. Wybrane fragmenty tego zróżnicowanego szlaku wodnego, liczącego ponad 690 km, przybliży Andrzej Sałaciak, który wielokrotnie wiosłował na tym obszarze.
16.30: Kanadyjka solo – od strugania do pływania
Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze jedynki, z jakich materiałów możemy ją zbudować (drewno, kompozyty) i w końcu jak prawidłowo wiosłować dowiemy się z prezentacji Radosława Wasilewskiego.
17.00: Przez lodowe fiordy do osad Innuitów
Kajakowa wyprawa w rejonie Upernavik na Grenlandii. Prowadzący: Marek Mazur z Fundacji Promocji Rekreacji „KiM”.