- Dziewczyna, która igrała z wodą
- Kaszubska woda
- Gauja XXL – 310 kilometrów bez wychodzenia z kajaka
- Qajaasaarneq… czyli „jak kajakowa eskimoska”
- Kajakiem bez barier
- Soča piękna, lecz niebezpieczna, czyli przygody młodego Habazia
Podwójny jubileusz
Gdy 10 lat i 30 numerów temu znalazłam WIOSŁO na półce w salonie prasowym, nie przypuszczałam nawet, że nasze losy tak się kiedyś splotą. Szczerze się też wtedy ucieszyłam – w końcu pojawił się magazyn, w którym mogłam szukać inspiracji do kolejnych kajakowych wycieczek i czytać o wyprawach ludzi, którzy taka samo jak ja, lubią spędzać czas na wodzie. To było trochę jak miłość od pierwszego wejrzenia, która jednak nie przemija. Ciekawe jakie uczucia towarzyszyły Wam podczas pierwszego kontaktu z WIOSŁEM…
Świat idzie do przodu i kajakarstwo też wciąż się zmienia i rozwija. Dysponujemy coraz nowocześniejszym sprzętem, coraz szybciej możemy przemieszczać się na start naszych wypraw, a Internet pomaga nam w sprawniejszym planowaniu spływów. Dla nas również przyszedł czas na zmiany. WIOSŁO ma nowe logo oraz odświeżoną szatę graficzną. Z kajakarstwa górskiego wydzieliliśmy dział „Freestyle”, a w „Podróżach małych i dużych” znajdziecie nowy cykl artykułów „PrzeWODNIK miejski” – w tym numerze zwiedzimy kajakiem Sztokholm. Chociaż wygląd pisma się zmienił, to mamy nadzieję, że treść pozostanie dla Was ciekawa i bogata i że każdy znajdzie w WIOŚLE coś dla siebie. W końcu po to jesteśmy!
A jaka różnorodność tematów kryje się w bieżącym numerze? Wybierzemy się na Kaszuby na rekreacyjny spływ Chociną, na Łotwę na ekstremalny wyścig Gaują oraz na kolejny spływ szkoleniowy „Bałtyk pod wiosłem”, organizowany przez naszą redakcję. Przeczytamy też wywiad z naszymi medalistkami olimpijskimi z Londynu: Beatą Mikołajczyk i Karoliną Nają oraz z niepełnosprawną kajakarką Ewą Kujawską-Lis i jej mężem Andrzejem, którzy opowiedzą nam o przełamywaniu barier. Aby nie wyjść z formy w sezonie jesienno-zimowym, polecamy inuicki system ćwiczeń na linach – trenować można zarówno w pomieszczeniach, jak i na świeżym powietrzu. Zachęcamy też do odwiedzenia naszej strony internetowej, gdzie znajdziecie teksty, zdjęcia i filmy, które są uzupełnieniem materiałów z bieżącego numeru.
I na koniec dziękujemy wszystkim, którzy przez ostatnią dekadę w szeregach redakcyjnych dołożyli swoją cegiełkę w budowę WIOSŁA. Chciałoby się, aby okładka była na tyle duża, aby pomieścić zdjęcia wszystkich autorów tekstów i fotografii oraz osób, które wspierały nas w inny sposób. Cieszymy się, że jest Was tak wiele!
Korzystając z okazji składamy też najlepsze życzenia innemu jubilatowi – klubowi „Bystrze” z Krakowa, który obchodzi 40-lecie swojej działalności. Sobie natomiast życzymy jak największej liczby spotkań z Czytelnikami, m.in. podczas listopadowych targów „Podróże”. Zapraszamy na kajakowe prelekcje i na nasze stoisko. Do zobaczenia na Stadionie Narodowym w Warszawie!
Monika Łaskawska
Dziewczyna, która igrała z wodą
Rozpoczynamy nowy cykl artykułów o zwiedzaniu miast od strony wody pn. „PrzeWODNIK miejski”. W tym numerze Sztokholm śladami bohaterów trylogii Millennium Stiega Larssona podziwia Kinga Kępa.
Kaszubska woda
Chocina – urokliwa rzeczka przyciąga swoją spokojną malowniczością i zaprasza na rekreacyjny spływ przez lasy, łąki i małe urokliwe kaszubskie miejscowości. Wrażeniami dzieli się Marek Baranowski.
Gauja XXL – 310 kilometrów bez wychodzenia z kajaka
Po co ludzie płyną kajakami ponad 300 kilometrów non-stop? Jak wyglądają takie wyścigi i jakie obrazy ukazują się przed oczami wyczerpanych zawodników? Wszystko to w relacji Artura Michalskiego z ekstremalnych zawodów na Łotwie.
Święto Wisły 2012
Rafał Gryko
Poznańska Kajakowa Masa Krytyczna 2012. Poznaniaku! Spędź z nami dzień w kajaku!
Marta Kujawska
Bałtyk pod wiosłem 2012
Jacek Wolszczak
Uzupełnieniem relacji są: mapa z zaznaczoną trasą spływu, galeria zdjęć oraz film w dziale Wyprawy.
O kuchenkach pod prąd, czyli co najefektywniej spalić, żeby ugotować obiad w plenerze
Adam Biedrzycki
Najstarszy kajak w Wielkopolsce
Andrzej Cieślik
Qajaasaarneq… czyli „jak kajakowa eskimoska”
Marek Werner (Marucha)
Sposób wykonywania tych niezwykłych inuickich ćwiczeń prezentujemy również w materiale filmowym:
Kajakiem bez barier
Z Ewą Kujawską-Lis i Andrzejem Lis-Kujawskim rozmawia Marek Werner.
Zapraszamy również do działu Dodatki, gdzie czekają na Was jeszcze dwa wywiady z uprawiającymi turystykę kajakową osobami niepełnosprawnymi: z poruszającym się na wózku inwalidzkim Arturem Labuddą oraz z bardzo słabo widzącym Pawłem Płonką. Udostępniamy także pracę magisterską Katarzyny Adamek pt. „Adaptacja kajakarstwa dla potrzeb osób z dysfunkcjami ruchowymi”.
Soča piękna, lecz niebezpieczna, czyli przygody młodego Habazia
Edyta Kondratiuk
Mapa trasy:
Z kraju i ze świata
O wydarzeniach freestyle’owych w Polsce i na świecie opowiada Bartosz Czauderna.
Droga do olimpijskiego podium
Artykuł Tomasza Popławskiego i wywiad z Beatą Mikołajczyk i Karoliną Nają – zdobywczyniami brązowego medalu w dwójce na dystansie 500 metrów na igrzyskach olimpijskich w Londynie.
40 lat kajakami przez świat
Klub „Bystrze” z Krakowa prezentuje Tomasz Jakubiec (Tomanek).
WIOSŁEM po księgozbiorze
Publikacje „Wisła. 1047 tajemnic” oraz „Wisła. Przewodnik. Monografia turystyczno-krajoznawcza” recenzuje Ryszard Wójcik.
Prenumerata
Wieści z kokpitu
Konkurs
Kajakowe dymki
I co z tym parytetem?
Jolanta Frankowska