WIOSŁO inspiruje ...

... Ty wytyczasz kurs

LIII Tydzień Dzikich Wód

Krystyna Czopek, Jerzy Jan Czopek ( msknd@wp.pl )

LIII Tydzień Dzikich Wód rozpoczął się 26 maja 2018 r. w Piwnicznej. Komandorem Międzynarodowego Spływu Kajakowego na Popradzie była Teresa Monkiewicz, zastępcą dotychczasowy wieloletni komandor Krzysztof Nalepa. W spływie uczestniczyło 119 osób, płynęły 93 osoby. Najliczniejsza była 16 osobowa grupa Niemców z Zwickau. W ceremonii otwarcia i zakończenia LIII MSKnP uczestniczyli: Burmistrz Miasta i Gminy Piwniczna Zdrój Zbigniew Janeczek, Prezes Małopolskiego Związku Kajakowego Krzysztof Racułt, Przewodnicząca Komisji Kajakarstwa dla Wszystkich  PZK-aj Uta Kühn, Członek Zarządu Komisji Turystyki Kajakowej ZG PTTK Tadeusz Walicki i Przedstawiciel Gminy Piwniczna Zdrój Dariusz Izworski. W trzecim dniu spływu uczestnicy brali udział w pieszych wycieczkach po okolicy i rozgrywanych na biwaku konkurencjach rekreacyjnych. Przeprowadzono konkursy w strzelaniu z wiatrówki, rzutami rzutką i lotką. W zabawie uczestniczyło 57 osób. Puchary przyznano dla drużyn ze Szczecina, Zwickau oraz dla 89 -letniego uczestnika spływu. Pilot końcowy Waldemar Golda otrzymał puchar Fair Play.

W środę uczestnicy spływu Popradem, przejechali na biwak do Krościenka by wziąć udział w MSKnD.

Uroczyste otwarcie LXXVII MSKnD odbyło się 31 maja 2018 roku w Nowym Targu przy Miejskiej Hali Lodowej, u stóp Kopca Wolności. Przed oficjalnym otwarciem imprezy nowotarska grupa New Market Jazz Band powitała uczestnika MSKnD Aleksandra Dobę, dedykując mu melodię Żegnaj nam dostojny stary porcie.

Spływ objęty był Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego Jacka Krupy i Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego. Kajakarzy, osoby im towarzyszące oraz zaproszonych gości powitał Komandor Zbigniew Mizerek. W uroczystości wzięli udział V-ce Prezydent Miasta Krakowa Tadeusz Trzmiel, Burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha i przedstawiciele Polskiego Związku Kajakowego: Dyrektor Sportowy PZK Wojciech Kudlik i Prezes Małopolskiego Związku Kajakowego Krzysztof Racułt. Komisję Turystyki ZG PTTK reprezentował Tadeusz Walicki. Zbigniewowi Mizerkowi wręczono odznaczenie za zasługi dla Małopolskiego Związku Kajakowego. Minutą ciszy uczczono pamięć dwóch zmarłych członków Stowarzyszenia Organizatorów Turystyki i Rekreacji Dunajec od lat związanych z dunajecką imprezą: Krystyny Świerzowskiej Żaby i Czesława Klimaszewskiego.

Kajakarzom towarzyszyła duża grupa osób zaprzyjaźnionych, obserwujących spływ. Płynęły dwa kajaki składane Neptun T-100. Stały biwak był w Krościenku n. Dunajcem, na polu Cypel przy ul Zdrojowej. W pierwszym dniu zorganizowano Odcinek Limitowany Czasem (OLC) na trasie z Nowego Targu do Mizernej nad jeziorem Czorsztyńskim (23 km). W drugim dniu odbył się Wyścig Indywidualny (OS) na dziewięciokilometrowej trasie ze Sromowiec Wyżnych do Sromowiec Niżnych. Przez Przełom Pieniński spływano bez pośpiechu podziwiając jego piękno. W pobliżu biwaku w Krościenku, w godzinach popołudniowych rozegrano Slalom Kajakowy (SL). Wieczorem na biwaku, w namiocie organizatora odbyło się spotkanie kajakarzy z pogromcą oceanu, Olkiem Dobą. W sobotę 28 maja na 13-kilometrowej trasie z Krościenka n. Dunajcem do Wietrznic odbył się Wyścig Drużynowy o Puchar im. Tadeusza Pilarskiego. Zgodnie z programem spływ zakończył się w Jazowsku. W tym samym dniu w Krościenku n. Dunajcem w Amfiteatrze pod Wierzbą, odbyła się uroczystość zakończenia spływu. Członkowie zespołu regionalnego z Krościenka n. Dunajcem, Jasiek Kubik i Marian Jarosz, powitali zgromadzonych dźwiękami trombity zwanej po góralsku fajerą. Sędzia Główny MSKnD, Elżbieta Jaworska ogłosiła wyniki rozegranych konkurencji. Rozdano medale, puchary i nagrody rzeczowe. Zaszczytną funkcję chorążego flagowego pełnił Aleksander Doba.

Krzysztof Polaczyk producent kajaków ze Szczawnicy, ufundował dwie nagrody. Piękny węglowy kajak z pełnym wyposażeniem, ważący zaledwie 16 kg, wręczył Olkowi Dobie w uznaniu za odbyte wyprawy atlantyckie, drugi Za Wytrwałość otrzymała rodzina Bułów z łódzkiego Klubu Albatros, która ponad 50 razy uczestniczyła w MSKnD. Kajak ten odebrała Katarzyna Buła płynąca z Markiem Bułą składakiem Neptun T-100 wyprodukowanym w 1961 roku. Na spływie obecny był również, Bronisław Buła ojciec Marka uczestniczący w MSKnD 53 razy.

Filmy i zdjęcia ze spływu na stronie: www.kryjucz.pl

Polecamy również

Kto prenumeruje WIOSŁO, nie czeka!!

Prenumerata to gwarancja, że najnowsze WIOSŁO trafi do Twoich rąk tuż po wyjściu z drukarni.

Kalendarz KAJAKI 2024

Już po raz 20. wydaliśmy ścienny kalendarz kajakowy!

Copyright © 2024 WIOSŁO – Magazyn Kajakowy