WIOSŁO inspiruje ...

... Ty wytyczasz kurs

III Regaty Smoczych Łodzi o Złote Wiosło Jezioraka

Zawody

tekst: Aleksandra i Janusz Nadolscy
zdjęcia ze zbiorów: Drākens Iława, Husarii Gdańsk i Słodkiego Smoka Malbork

Wieczorne wiatry i deszcze pomogły nieco ostudzić emocje, jakie rozpaliły w wielu osobach III Regaty Smoczych Łodzi o Złote Wiosło Jezioraka podczas pierwszej soboty lipca. Drużyna Drākens Iława przygotowywała się do zawodów od wielu miesięcy. Cel: zorganizować wszystko na jak najwyższym poziomie. Do udziału w zawodach zgłaszały się kolejne drużyny, które liczyły nie tylko na rywalizację, lecz także dobrą zabawę. Osady amatorskie od miesiąca trenowały pod czujnym okiem zawodników iławskiej drużyny, aby jak najlepiej opanować SMOKA.

2 lipca 2016 roku od samego rana na jeziorze Jeziorak trwały bezpośrednie przygotowania do rywalizacji. W okolicy Hali Widowiskowo–Sportowej w Iławie pojawiły się dodatkowe pomosty, rozstawiano namioty, ławki, banery. Stało się jasne, że za moment rozpalą się emocje. Wszystkich cieszyło, że na miejsce zawodów przybywają kolejne drużyny. Można było obserwować zarówno przygotowania amatorów, którzy utworzyli drużyny specjalnie na te zawody, jak i drużyn na co dzień trenujących pływanie na smoczych łodziach. Wreszcie rozpoczęły się zmagania na wodzie. Zawodnicy pokonywali samych siebie, aby ich drużyny wypadały jak najlepiej.

Zgłoszone osady rywalizowały w kategoriach:

 • Amator Mikst i Amator Open na dystansie 200 m – kategorie przeznaczone wyłącznie dla osad powstałych tylko na czas zawodów, niezrzeszonych w klubach – starty na łodziach 10-osobowych,
 • Women na dystansie 200 m – wyłącznie kobiety – starty na łodziach 10-osobowych,
 • Fan Open, Fan Mikst, Sport Open, Sport Mikst na dystansie 200 m – starty na łodziach 20-osobowych,
 • Open 1000 m – starty na łodziach 20-osobowych.

Do zawodów zgłosiło się 12 osad amatorskich. W kategoriach Fan i Sport dziewięć klubów sportowych wystawiło łącznie 24 osady. Rywalizacja na wodzie trwała przez około 6 godzin. W tym czasie odbyło się 28 startów równoległych na dystansie 200 m oraz starty dziewięciu drużyn, rywalizujących na dystansie 1000 m. Łącznie w zmaganiach na wodzie tego dnia brało udział blisko 350 zawodników, co czyni te regaty jednymi z największych zawodów smoczych łodzi w Polsce.

Najważniejsze było jednak to, że zawody rozgrywane były w duchu fair play i przy niesamowicie pozytywnej atmosferze. Wszyscy byli wobec siebie bardzo życzliwi i otwarci. Najlepszym tego dowodem było stworzenie na zawodach specjalnej drużyny składającej się z zawodników wielu ekip i przepłynięcie przez nią dystansu 1000 m. Nawiązano wiele znajomości, a nawet przyjaźni. Ale się działo! Na lądzie również czekało wiele atrakcji, m.in. kącik dla dzieci, możliwość spróbowania swoich sił na ergowiosłach, fotobudka, kącik gastronomiczny.

Podsumowanie wspaniałych zawodów odbyło się w pięknej scenerii iławskiego amfiteatru. Każdy z zawodników otrzymał pamiątkowy medal, a drużyny, które zajęły w poszczególnych kategoriach miejsca od 1 do 3, zostały dodatkowo uhonorowane okolicznościowymi statuetkami.

Na zakończenie scenę opanowali zawodnicy drużyn: Husarii Gdańsk, Słodkiego Smoka Malbork i Drakens Iława, którzy wspólnie zaprezentowali radosny taniec „belgijkę”. Nie ma wątpliwości, że wszyscy wywozili z Iławy dobre emocje.

Belgijka, radosny taniec na koniec zawodów

Zawody nie mogłyby się odbyć, gdyby nie liczni sponsorzy i partnerzy, którzy wspierali działania drużyny Drakens Iława. Mogliśmy być wśród nich. Do zobaczenia za rok!

Klasyfikacja końcowa:

Amator Mikst 200 m

 1. Gmina Iława
 2. Pogromcy Smoków z Susza
 3. Fizjoterapeuci
 4. Ośrodek Zdrowia Rodzina
 5. Ilava Ladies
 6. Dragon Lubawa

Amator Open 200 m

 1. Motonici Iława
 2. Straż Pożarna Iława
 3. SOK Działdowo
 4. Rezerwowe Psy
 5. SOK Iława
 6. Dragon Bratian

Women 200 m

 1. TST Wrocław
 2. Husaria Gdańsk
 3. Gdańskie Lwy
 4. Dragon Chełmno
 5. Drākens Iława

FAN OPEN 200 m

 1. Smocza Aura Gdańsk
 2. Stiegelmeyer Stolno
 3. Sztumskie Smoki

SPORT OPEN 200 m

 1. Słodki Smok Malbork
 2. Gdańskie Lwy
 3. Dragon Chełmno

SPORT MIKST 200 m

 1. Gdańskie Lwy
 2. Husaria Gdańsk
 3. Dragon Chełmno
 4. Drākens Iława (1 miejsce w kat. Fan Mikst)

OPEN 1000 m

 1. Stiegelmeyer Stolno
 2. Dragon Chełmno
 3. Smocza Aura Gdańsk
 4. Słodka Husaria 1
 5. Gdańskie Lwy
 6. Sztumskie Smoki
 7. Drākens Iława
 8. Zabójcza Mieszanka
 9. Słodka Husaria 2

Polecamy również

Kto prenumeruje WIOSŁO, nie czeka!!

Prenumerata to gwarancja, że najnowsze WIOSŁO trafi do Twoich rąk tuż po wyjściu z drukarni.

Kalendarz KAJAKI 2024

Już po raz 20. wydaliśmy ścienny kalendarz kajakowy!

Copyright © 2024 WIOSŁO – Magazyn Kajakowy