Spływ szkoleniowo-promocyjny „Bałtyk pod wiosłem 2006”
Kiedy?
1-9 lipca 2006 r.
Gdzie?
Polskie wybrzeże Bałtyku na odcinku Karwia – Ustka
Jak?
Morskimi kajakami wraz ze specjalistycznym osprzętem
Wprowadzenie
Trzecia edycja spływu szkoleniowo-promocyjnego „Bałtyk pod wiosłem” odbyła się w dniach 23.06-09.07.2006 r. z podziałem na dwa etapy. Pierwszy tydzień miał formułę stacjonarną i przeznaczony był dla zaawansowanych kajakarzy, w większości z uprawnieniami Instruktora Rekreacji Ruchowej o specjalności kajakarstwo, którzy chcieli rozszerzyć i utrwalić swą wiedzę z kajakarstwa morskiego. Drugi tydzień, tj. 01-09.07 miał formę spływu morskiego z Karwi do Ustki z naciskiem na kwestie szkoleniowe. Od uczestników była wymagana umiejętność pływania kajakiem (oraz wpław), pozwalająca na bezpieczne pokonanie wybranego odcinka oraz doświadczenie turystyczno-biwakowe (nie było wymagane wcześniejsze pływanie kajakiem po morzu). Poniżej zamieszczone informacje organizacyjne dotyczą właśnie tego etapu. Należy też wspomnieć, że w ramach „Bałtyku pod wiosłem 2006” zorganizowany został również wyjazd na Archipelag Sztokholmski (dla osób zaawansowanych). To naturalny proces, w którym dotychczasowi uczestnicy „Bałtyku pod wiosłem” zdobywają wystarczające doświadczenie, aby organizować trudniejsze spływy morskie we własnym gronie.
Sprzęt i sponsorzy
Podobnie jak to miało miejsce rok temu podczas drugiej edycji „Bałtyku pod wiosłem” wokół Bornholmu, partnerem głównym pozostała firma Makanu, dostarczająca jednoosobowe polietylenowe kajaki Perception wraz z pełnym wyposażeniem (wiosła Ainsworth, fartuchy Yak oraz worki wodoszczelne). W tym roku oprócz kajaków Carolina i Contour pojawił się również Sealion Fastnet.
Tradycyjnie już swoje nowe kajaki udostępniła firma Kano (Dagger Cortez 16,5) oraz Klepper Faltboote (kajak Aerius Quattro XT). W zależności od zapotrzebowania i możliwości logistycznych planowaliśmy też włączenie kajaków innych dystrybutorów/producentów, takich jak: Polyak (Lettmann), Pro Kajak (Prijon), Plastex Composite, Wayland, Triton.
Od strony dydaktyczno-organizacyjnej spływ wspierała firma szkoleniowa Comartin. Jednym z partnerów projektu była również firma Doramm Expo – organizator Targów Sportów Wodnych i Rekreacji „Wiatr i Woda” (promocja imprezy podczas targów) oraz firma Kwark (rabaty dla uczestników spływu na zakup specjalistycznej odzieży).
Przebieg spływu
Uczestnicy płynęli na kajakach udostępnionych organizatorom przez producentów/dystrybutorów sprzętu wodnego. W czasie spływu istniała możliwość pływania różnymi modelami kajaków (zmiany załóg). Można było także uczestniczyć w imprezie na prywatnym sprzęcie, lecz po wcześniejszym podaniu organizatorom specyfikacji sprzętowej, która musiała być potwierdzona i zweryfikowana przed rozpoczęciem imprezy.
Wyposażenie obowiązkowe uczestnika korzystającego ze sprzętu pływającego zapewnianego przez organizatora oraz własnego podano w punktach 11. i 12. regulaminu (regulamin spływu).
Spływ morski w okresie 1-9 lipca z założenia był samowystarczalny, dlatego wszystkie rzeczy były przewożone w kajakach (noclegi w namiotach). Spływ był prowadzony tak, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo uczestników. Głównym celem spływu „Bałtyk pod wiosłem 2006” było szkolenie w kajakarstwie morskim oraz jego promocja i propagowanie, a nie pokonanie wyznaczonej trasy i realizacja programu turystycznego! Dlatego w ciągu trwania spływu przewidziane były częste szkolenia z technik pływania i z aspektów bezpieczeństwa, które były cyklicznie powtarzane, aby ćwiczone manewry były wykonywane wręcz instynktownie.
Komandor spływu
Piotr Ochnio
Relacja ze spływu dostępna jest tutaj w pliku pdf.
Komentarze są wyłączone.