Przejdź do treści głównej

Numer 2/2016 (41)

Opublikowano: 26 Cze 2016

Okładka numeru 2/2016

  • Tahe Outdoors Patagonia Austral Expedition 2015
  • Rzeka Ivalo jesienią – relacja początkującego
  • Zestaw Kelly Kettle
  • Kajak składany Karola Wojtyły. Historii renowacji ciąg dalszy
  • Jeziorak na osiołku
  • Ekoporadnik kajakarza – gościa toni rzecznej
  • Konstrukcja dobrego kajakarza, cz. II
  • W objęciach paszczy
  • Pyszna transformacja

Uwolnić czas

Ostatnio coraz bardziej nachalnie kołata mi się w pamięci kilka rozmów, odbytych dobrych parę lat temu podczas targów sportów wodnych z osobami, które żyły kajakarstwem, a później zapragnęły żyć z kajakarstwa. Cel zrealizowały i im bardziej tkwiły w tym biznesie, tym mniej czasu spędzały pod gołym niebem z wiosłem, czy to dwu- czy jednopiórowym, w dłoni. Coraz częściej dostrzegam też taką analogię w swoim życiu. Dziś prywatno-zawodowe puzzle ułożyły się w obraz, w którym nie mam już niestety możliwości poświęcenia tak dużej ilości wolnego czasu na pracę przy, niech to nie pozostawi Wam wątpliwości, moim ukochanym WIOŚLE.

Nadeszła zatem chwila na 3xP: podsumowanie, podziękowanie i pożegnanie…

Po pierwsze „P”: spełniłam jedno ze swoich marzeń – 5 lat temu pomogłam WIOSŁU wrócić na rynek wydawniczy. Teraz pozostawiam w dobrych rękach stabilny, regularnie ukazujący się magazyn, który, mam nadzieję, odzyskał zaufanie Czytelników i troszkę się zmienił – oby na lepsze! A za następcę już teraz mocno trzymam kciuki!

Po drugie „P”: choć to nie gala wręczania Oskarów, dziękuję Wam, drodzy Czytelnicy, za te wspólnie spędzone lata. Dziękuję zespołowi redakcyjnemu, współpracownikom, autorom tekstów i zdjęć za wspólne WIOSŁOwanie i fantastyczny wkład we współtworzenie najlepszego magazynu kajakowego w Polsce. Nade wszystko dziękuję jednak Kindze i Kasi – nie mam wątpliwości, że to nasza babska nieustępliwość i determinacja, ale zwłaszcza gorąca pasja, trzymały WIOSŁO przez te ostatnie lata nie tylko „przy życiu”, ale w całkiem „dobrym zdrowiu”. Dziewczyny, chapeau bas!

Po trzecie „P”: nie żegnam się definitywnie – zostaję sercem i będę wspierać WIOSŁO w dalszym ciągu, choć w zmienionym charakterze. Następny wstępniak będzie miał już innego autora. Uwolniony czas mam nadzieję w znacznej mierze poświęcić na machanie wiosłem, więc do zobaczenia na rzekach, jeziorach i morzach. Cieszę się, że ich piękno mogę od nie tak dawna pokazywać pewnej małej i dzielnej kajakarce.

Monika Łaskawska-Wolszczak

KAJAKING.TV

Tahe Outdoors Patagonia Austral Expedition 2015

Arek Mytko wraz z dwoma chilijskimi kompanami wyruszył w niezwykle trudną i wymagającą podróż przez labirynt Cieśniny Magellana pomiędzy miejscowościami Punta Arenas i Puerto Natales. O swoich przygodach opowie nam słowem i obrazem.

Tahe Outdoors Patagonia Austral Expedition 2015 (fot. Arek Mytko)

Rzeka Ivalo jesienią – relacja początkującego

Justyna Maserak

Zestaw Kelly Kettle

Tomasz Woźniak

Wave Sport „Ethos”

Kajak składany Karola Wojtyły. Historii renowacji ciąg dalszy

Małgorzata Bieńkowska

Jeziorak na osiołku

Dariusz Dzingielewski na osiołku stanął w szranki z dżokejami na rumakach i wyszedł z tego z tarczą. Może zainspiruje Was jego opowieść i weźmiecie udział w kolejnym maratonie kajakowym na Jezioraku?

Jeziorak na osiołku (fot. Kinga Kępa)

Ekoporadnik kajakarza – gościa toni rzecznej

Rzeki są siedliskiem i ostoją dla wielu gatunków ryb, ptaków, ssaków czy owadów. To te zwierzęta są gospodarzami rzek, a my jedynie ich gośćmi. Edyta Jaszczuk i Przemysław Nawrocki z Fundacji WWF Polska przybliżą nam panujące w toni rzecznej niepisane zasady savoir-vivre’u.

Ekoporadnik kajakarza – gościa toni rzecznej (fot. Dawid Kilon)

 

Konstrukcja dobrego kajakarza, cz. II

Bartosz Sawicki

Dobry kajakarz

Zarys dziejów Międzynarodowego Spływu Kajakowego na Dunajcu w latach 1958-1965. Część I

Krystyna Czopek i Jerzy Jan Czopek

Oszukać pory roku

Bartosza Czaudernę znamy z licznych, nie tylko freestyle’owych, wojaży po całym świecie. Tym razem, wraz z grupą przyjaciół, próbował oszukać zimę w Portugalii.

Oszukać pory roku (fot. Wiktor Grzejdziak)

Szkółka freestyle’owa z WIOSŁEM. Lekcja V. Droga do loopa – bow stall i loop na płaskiej wodzie

Bartosz Czauderna

W objęciach paszczy

Bartosz Czauderna

Rzeki to idące drogi

Rafał Tomczyk

Stalowe anioły nad Yari

Recenzuje Ryszard Wójcik

Pyszna transformacja

Kinga Kępa

Zapisz się na nasz newsletter