-
Fiordy Zachodnie Islandii
-
Z Warmii na Barcję albo do Prus. Symsarna, Elma, Łyna
-
ABC packraftingu
-
Rospuda – Rospusta
-
90 lat MSKnD
-
Caribou Adventure 430
-
Gear Aid. Zadbaj o swój sprzęt!
-
Nasze Święto Wody
-
Z nurtem dziejów: od karpa do kajaka. Część III
-
Kontra naciągająca. Umiejętność nie dla początkujących
-
Marzenia kajakowego pirata
-
Powrót na rzeki w starym stylu
Dmuchańce, latawce, wiatr…
Pamiętam, kiedy kilkanaście lat temu podczas targów sportów wodnych zobaczyłem po raz pierwszy SUP-y. Myślałem wtedy, że w Polsce to się raczej nie przyjmie… Myliłem się.
Podobnie sprawa się miała w przypadku łódek pneumatycznych. Sam zaczynałem swoją kajakową przygodę we wczesnych latach 90. właśnie na takim kajaku (polskiej produkcji „Rekin”, którego zresztą z sentymentu przechowuję aż do dziś). Historia zatoczyła koło i obecnie na targach dominują właśnie pneumatyki. SUP-y też przecież są w większości pompowane.
Nie znaczy to, że kajaki sztywne odeszły do lamusa, ale większość z nich przeznaczona jest dla odbiorcy hurtowego, czyli np. wypożyczalni sprzętu. Smukłe i lekkie kajaki z laminatu trafiają zwykle do klientów indywidualnych, którzy nie traktują kajakarstwa jako wakacyjny epizod, ale chcą się szkolić z myślą o większych wyprawach i zapewne pragną posmakować pływania po morzu. Jednak najważniejszą zaletą łódki pneumatycznej jest po prostu łatwość transportu i przechowywania; w dzisiejszym świecie to dość ważki argument, a właściwości nautyczne schodzą trochę na drugi plan.
Wracając do SUP-ów, packraftów i innych dmuchańców. Przyznam się, że lektura artykułu „Rospuda – Rospusta” mocno mnie zainspirowała – chciałbym spróbować kiedyś załadować na SUP-a trochę biwakowego szpeju i popłynąć na szlak. Na kajaku siedzimy nisko, tuż nad poziomem wody, a gdy stoimy na SUP-ie, otwiera się przed nami zupełnie inna perspektywa…
No, chyba że odkurzę swoją kanadyjkę, którą używałem kiedyś dość często na spływach rodzinnych, i będę ćwiczył technikę pychową na stojąco. Może to kolejny temat na artykuł… SUP-kanu z drągiem – tego chyba jeszcze nie było…
Packraftem płynąłem Bugiem w ramach spływu „500 kajaków”. Nie był to optymalny wybór na tak dużą rzekę (przy dość mocnym wietrze w twarz), jednak szerokie spektrum zastosowań tego typu sprzętu otwiera zupełnie nowe możliwości. Zerknijcie, proszę, do artykułu „ABC packraftingu” (np. idea zabrania roweru czy nart śladowych).
Nieważne, czy na SUP-ie, packrafcie, kajaku czy kanadyjce. To narzędzia, dzięki którym możemy się znaleźć w zupełnie innym świecie. Świecie dzikiej przyrody, trochę innego wymiaru czasu, zadumy i może głębszego wsłuchania się w siebie. Świecie, w którym przestajemy traktować siebie przedmiotowo i stajemy się podmiotem. Sądzę, że zmieniamy też wtedy postrzeganie innych ludzi, mając świadomość, że przecież myślą i czują podobnie do nas. Wyłączmy więc te wszystkie cywilizacyjne „przeszkadzajki”, a po lekturze tego numeru bierzmy wiosła w dłoń i zanurzmy się w tej magicznej, wodnej krainie.
Adam Grzegorzewski
PODRÓŻE MAŁE I DUŻE Fiordy Zachodnie Islandii
Niska temperatura wody przez cały rok, silne i bardzo zmienne wiatry, częste deszcze i oczywiście pływy nie zniechęciły silnej grupy kajakowej z Polski pod przewodnictwem Anuli Jochym. Marek Werner również tam był i dzieli się tym, co przeżył.
PODRÓŻE MAŁE I DUŻE Z Warmii na Barcję albo do Prus. Symsarna, Elma, Łyna
Tomasz Krajewski powraca pamięcią do dwóch wyjazdów na rzeki historycznej krainy Barcji. Nie są to z pewnością łatwe szlaki i pogoda w kwietniu bywa kapryśna, jednak dla członków Włocławskiego Klubu Wodniaków PTTK oraz Towarzystwa KAJEL nie stanowiło to większego problemu.
PACKRAFTING ABC packraftingu
Czy jest szansa na to, aby nie martwić się o kwestie logistyczne, spłynąć trudno dostępne miejsca czy też zabrać swój kajak do samolotu, małego kampera, a nawet na rower? Daniel Tokarz wprowadza Czytelników w świat packraftingu!
STAND UP PADDLE Rospuda – Rospusta
SUP-maniaczki z różnych zakątków Polski wspominają swoją przygodę na Rospudzie, zarażając tym samym swoją pasją do Stand Up Paddle! A dlaczego „Rospusta”? Tego już dowiecie się z artykułu…
PREZENTACJE 90 lat MSKnD
Krystyna Czopek i Jerzy Jan Czopek
SPRZĘT Caribou Adventure 430
Paweł Łacheta
SPRZĘT Gear Aid. Zadbaj o swój sprzęt!
Adam Grzegorzewski
RELACJE Nasze Święto Wody
Szymon Łukomski
POCZĄTKI KAJAKARSTWA Z nurtem dziejów: od karpa do kajaka. Część III
Krystyna Czopek i Jerzy Jan Czopek
PORADY Kontra naciągająca. Umiejętność nie dla początkujących
Bartosz Sawicki
PIOSENKI WIOSŁEM PISANE Marzenia kajakowego pirata
Rafał Tomczyk
NA POŻEGNANIE Powrót na rzeki w starym stylu
Maciej Górecki