WIOSŁO inspiruje ...

... Ty wytyczasz kurs

Numer 2/2018 (47)

Jak zachęcić…?

 • Aotearoa. Ziemia Długiej Białej Chmury
 • Grabia. Rzeka młynów
 • Bajkał dostępny
 • Dopóki walczysz – jesteś zwycięzcą! Maraton Võhandu
 • Woda odnaleziona
 • Rzutka – zasada „czystej liny”
 • Kajakowe oświetlenie pokładowe
 • Playspot Hurley
 • Szlak Wisły. Skrócony przewodnik dla turystów wodnych
 • Wielka Siła
 • Trening stawu ramiennego
 • Sezon grillowy!
Okładka numeru 2/2018

Jak zachęcić…?

Grabię uwielbiam, zresztą pisałam już o tym. Pływałam nią o różnych porach dnia i roku. Wszyscy znajomi, których na płynięcie nią namówiłam, byli pod takim samym wrażeniem jak Tomasz Andrzej Krajewski, autor relacji ze spływu Grabią. Nakłonienie do wybrania właśnie tej rzeki na weekendowe pływanie nie sprawiłoby mi żadnych trudności.

Ale jak mam zachęcić do przejechania całej Europy w poszukiwaniu odpowiedniej rzeki do górskiego pływania, skoro nie jest ono moją domeną? Zaufam w tej kwestii Marcinowi Adamczykowi. Któż lepiej niż „Ciastek” zna białą wodę i umie o niej pięknie opowiadać?

Trudno byłoby mi także zachęcić do wyjazdu na męską wyprawę na daleką Syberię, zwłaszcza że, z oczywistych powodów, męska wyprawa nigdy mi się nie przytrafi. Autorzy relacji z Bajkału udzielają fantastycznych rad wszystkim, którym się marzą wyprawy w dzikie ostępy. Przekonajmy się, czy wszystko poszło tak, jak planowali.

Nie znam nikogo, kto po odwiedzeniu Nowej Zelandii odradzałby podróż w to miejsce. Anula Jochym podróż na maoryską ziemię pogodziła w dodatku z morskim pływaniem, zmaganiami z prądami i falami oraz szkoleniem z kajakarstwa na najwyższym poziomie. Do czytania w zasadzie nie trzeba namawiać…

Pływanie na długich dystansach nie jest mi obce, ale nie umiałabym tak barwnie, jak Michał Zielski opowiedzieć o zmaganiu z rzeką, ze sobą i z rywalami. Jeśli połączymy jego relację z pięknymi zdjęciami organizatorów stukilometrowego maratonu w Estonii – to po lekturze chce się samemu spróbować.

O nasze bezpieczeństwo na wodzie dbają tym razem Piotr Sikora i Tomasz Woźniak. Bartosz Czauderna freestyle’owo opowiada o kolejnym playspocie, a Dorota Chałubińska radzi, jak uniknąć kajakowych kontuzji. Planując spływ, skorzystajmy z grillowych przepisów, zaproponowanych przez Habagary – zapewnimy wówczas spływowiczom królewską ucztę… Czy faktycznie muszę namawiać do czytania o naszej wspólnej pasji?

Przed Wami, Drodzy Czytelnicy, nowy numer Magazynu Kajakowego WIOSŁO. Jestem przekonana, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Kinga Kępa

Aotearoa. Ziemia Długiej Białej Chmury

Każdy o niej marzy, ale niewielu ją widziało. Jeszcze mniej liczna jest grupa tych, którym było dane kajakiem przemierzać wody Nowej Zelandii. W magiczną podróż po morskich wodach Ziemi Długiej Białej Chmury zaprasza Anula Jochym.

Aotearoa. Ziemia Długiej Białej Chmury (fot. Glenda Ray)

Grabia. Rzeka młynów

Tomasz Andrzej Krajewski

Bajkał dostępny

O męskiej wyprawie na daleką Syberię opowiadają jej uczestnicy: Tomasz Łukasiak, Paweł Popiołek i Piotr Szymanowski. Czy Bajkał dał się ujarzmić? Czy to trudne do zorganizowania? Czy było tak, jak sobie wymarzyli autorzy relacji?

Bajkał dostępny (fot. archiwum autorów)

Dopóki walczysz – jesteś zwycięzcą! Maraton Võhandu

Michał Zielski

Woda odnaleziona

Poszukiwanie wody na Bałkanach, opisane przez Marcina Adamczyka „Ciastka” w poprzednim numerze, znalazło wreszcie swój szczęśliwy finał. Są w Europie miejsca, na które miłośnicy białych wód mogą zawsze liczyć.

Woda odnaleziona

Zarys dziejów Międzynarodowego Spływu Kajakowego na Dunajcu w latach 1966–1984, cz. V

Krystyna Czopek i Jerzy Jan Czopek

Rzutka – zasada „czystej liny”

O tym, czym jest rzutka i do czego służy, wiedzą już nawet początkujący kajakarze. Niewielu jest jednak takich, którzy umieją użyć jej tak, by nie narazić siebie i ratowanego na niebezpieczeństwo. Wiecie na czym polega zasada „czystej liny”? Przeczytajcie rady Piotra Sikory i ćwiczcie celne podawanie liny ratowanemu!

Rzutka – zasada „czystej liny”

90-lecie Polskiego Związku Kajakowego. Geneza powstania związku

Krystyna Czopek i Jerzy Jan Czopek

Kajakowe oświetlenie pokładowe

Tomasz Woźniak

Playspot Hurley

Bartosz Czauderna

Szlak Wisły. Skrócony przewodnik dla turystów wodnych

Recenzuje: Ryszard Wójcik

Wielka Siła

Rafał Tomczyk

Trening stawu ramiennego

Dorota Chałubińska

Sezon grillowy!

Ania Siedlecka i Magda Sieracka

Firmy Dobrych Kajakarzy

Polecamy również

Kto prenumeruje WIOSŁO, nie czeka!!

Prenumerata to gwarancja, że najnowsze WIOSŁO trafi do Twoich rąk tuż po wyjściu z drukarni.

Kalendarz KAJAKI 2024

Już po raz 20. wydaliśmy ścienny kalendarz kajakowy!

Copyright © 2024 WIOSŁO – Magazyn Kajakowy