WIOSŁO inspiruje ...

... Ty wytyczasz kurs

Lubrzanka na wysokiej wodzie

Tekst: Adam Grzegorzewski

Mimo dość drastycznych prognoz pogodowych organizatorzy i uczestnicy nie odpuścili! 24 kajakarzy (wraz z prowadzącymi) pojawiło się nad zalewem w Mójczy pod Kielcami w dniu 22 kwietnia, aby wziąć udział w VII Ogólnopolskim  Spływie Kajakowym Lubrzanką 2017. Okazało się, że prognozy są tylko prognozami i okno pogodowe pozwoliło cieszyć się również słońcem i brakiem opadów. Dość silny wiatr również niespecjalnie przeszkadzał kajakarzom, gdyż dolina Lubrzanki skutecznie od niego chroniła.

Wśród uczestników pojawiła się silna ekipa ze Zwierzyńca (zdominowana przez nauczycieli wychowania fizycznego skupionych wokół firmy „Pagaj”), którzy okazali się bardzo pomocni w sprawnym przeprowadzeniu spływu.

Poziom wody był wysoki i nie było mowy o żadnym szorowaniu po kamieniach. Podczas około 10-kilometrowego odcinka spływu występowały trzy przenoski (dwa młyny oraz jedna dość niebezpieczna zwałka w szybkim nurcie, przed którą prowadzący rozciągnęli linę i wszyscy obnosili to miejsce). Kilka mniejszych zwałek udawało się pokonywać nawet dwuosobowymi kajakami. Nie obyło się bez kilku drobnych wywrotek (najczęściej przy dobijaniu i odbijaniu od brzegu), jednak grupa okazała się bardzo sprawna i już o godzinie 15.00 płynąc ok. 200 m w górę Belnianki kolejni uczestnicy meldowali się na mecie w stadninie koni w Marzyszu. Tam paliło się już ognisko (dziękujemy Panie Wojciechu), a Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Masłowie Krystyna Nowakowska wraz z Joanną Kwiecień (instruktorką w Centrum Edukacyjnym „Szklany Dom”) przywiozły ciepły bigos, gorące napoje i dyplomy. Z kieleckich mediów pojawił się niestrudzony Michał Paszkowski – jego relację i zdjęcia można zobaczyć na www.gory-swietokrzyskie.eu. Warto również zajrzeć na stronę organizatora spływu.

Należy również zaznaczyć, że w trakcie spływu oraz już po jego zakończeniu nad zalewem w Mójczy odbyła się weryfikacja wg Polskiego Systemu Kwalifikacji Kajakowych (www.pskk.org.pl) na stopień N2 i N3. Łącznie 6 osób otrzymało legitymacje na stopień N3 oraz dwie na N2. Weryfikację przeprowadzili Jacek Rutkiewicz i Adam Grzegorzewski.

Organizatorzy dziękują firmie KAJAKIEM.PL (od samego początku jedynemu stałemu sponsorowi spływu) za udostępnienie sprzętu wraz z transportem. Patronem medialnym spływu jest Magazyn Kajakowy WIOSŁO.

Polecamy również

Kto prenumeruje WIOSŁO, nie czeka!!

Prenumerata to gwarancja, że najnowsze WIOSŁO trafi do Twoich rąk tuż po wyjściu z drukarni.

Kalendarz KAJAKI 2024

Już po raz 20. wydaliśmy ścienny kalendarz kajakowy!

Copyright © 2024 WIOSŁO – Magazyn Kajakowy