WIOSŁO inspiruje ...

... Ty wytyczasz kurs

VI Ogólnopolski Spływ Kajakowy Lubrzanką

Rzeka Lubrzanka znana jest głównie turystom pieszym z malowniczego przełomu pomiędzy górami Radostową a Klonówką w Paśmie Masłowskim Gór Świętokrzyskich. Ale dlaczego nie poznać uroków tej rzeki z poziomu wody?

Lubrzanka_2016_1024_IMGP0103_fot_AdamGrzegorzewski

W 2011 roku Centrum Edukacyjne „Szklany Dom” – Dworek Stefana Żeromskiego stworzyło w końcu taką możliwość dla szerszej grupy zainteresowanych (niekoniecznie dysponujących prywatnym sprzętem). Pomysłodawcą spływu Lubrzanką był Adam Grzegorzewski, który cały czas pełni obowiązki komandora tej imprezy. Pilotem końcowym jest z kolei Jacek Rutkiewicz.

W tym roku około 50-osobowa grupa kajakarzy poznawała rzekę w jej dolnym odcinku – od zalewu w Mójczy do Marzysza. Pokonanie tego dziesięciokilometrowego odcinka zajęło całej grupie ponad 6 godzin. Po drodze miały miejsce dwie stałe przenoski obok nieczynnych młynów. Uczestnicy zmuszeni też byli pokonywać naturalne przeszkody w korycie rzeki (tzw. „zwałki”). W zależności od posiadanego sprzętu i umiejętności należało np. wejść na drzewo, przeciągnąć kajak i z powrotem zająć w nim pozycję. Niby proste, ale emocji przy tym nie brakowało i co poniektórzy musieli zanurzyć przy okazji nogi w niezbyt ciepłej o tej porze roku wodzie. Najważniejsze, że uczestnicy nawzajem sobie pomagali, a pokonywanie „zwałek” w grupie jest po prostu o wiele łatwiejsze.

Zakończenie spływu miało miejsce przy stadninie koni w Marzyszu (grupa musiała wpłynąć kilkaset metrów pod prąd Belnianką), gdzie czekał na wszystkich ciepły poczęstunek, ognisko i rozdanie pamiątkowych certyfikatów. Następnie podstawionym autokarem wszyscy udali się ponownie na miejsce startu, aby odebrać swoje samochody lub komunikacją miejską wrócić do domów.

Od samego początku sponsorem strategicznym spływu jest firma KAJAKIEM.PL, która po raz kolejny udostępniła 15 dwuosobowych kajaków wraz transportem i dodatkowym wyposażeniem. Ponadto swój sprzęt udostępniła firma NIDA24.PL (również kajaki jednoosobowe). Obu firmom organizatorzy dziękują za wsparcie! Magazyn Kajakowy WIOSŁO objął patronat nad tym wydarzeniem. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spływu. Zdjęcia można również zobaczyć na portalu Radia Kielce  oraz wkrótce na stronie Centrum Edukacyjnego Szklany Dom.

Polecamy również

Kto prenumeruje WIOSŁO, nie czeka!!

Prenumerata to gwarancja, że najnowsze WIOSŁO trafi do Twoich rąk tuż po wyjściu z drukarni.

Kalendarz KAJAKI 2024

Już po raz 20. wydaliśmy ścienny kalendarz kajakowy!

Copyright © 2024 WIOSŁO – Magazyn Kajakowy