WIOSŁO inspiruje ...

... Ty wytyczasz kurs

Numer 3-4/2007 (23)

Neptunem przez Bałtyk

„Każdą falę musisz pokonać sam. Każde uderzenie przyjąć własną piersią. Każdy kilometr wywalczyć własnymi rękoma. Na ile jesteś silny, ile potrafisz zdziałać – tyle osiągniesz”.
Krzysztof Buczyński

Mało osób słyszało o wyczynie Krzysztofa Buczyńskiego, który w latach 1987-1989 trzy razy zmagał się z Bałtykiem, przekraczając barierę urzędniczą i działając na przekór większości decydentów zasiadających w Związkach Sportowych i tym podobnych instytucjach. Swój plan zrealizował w pełni dopiero w 1989 r. przepływając składanym kajakiem Neptun ze Szwecji do Polski.

Jeszcze mniej osób słyszało o książce „Trudna droga Vikinga”, którą napisał Krzysztof bezpośrednio po zakończonych wyprawach. Myślę, że powinna zainspirować wielu młodych ludzi do realizacji nawet najbardziej ambitnych planów i wyzwań, a starszym przypomnieć burzliwy okres przemian Polski końca lat 80. Odsyłam na stronę 21., gdzie można zapoznać się z fragmentami książki.

W numerze nie zabraknie oczywiście relacji z podróży i opisów szlaków, tym razem z większą liczbą zdjęć. Przeniesiemy się więc nad daleki Bajkał oraz do zimnej Islandii, a w Polsce spłyniemy rzeką Tywą. Będzie też można przeczytać o spływach zorganizowanych – Ropą i Dunajcem.

W dziale „Sprzęt” zamieszczamy opis składanej jedynki Waylanda o zadziornej nazwie Harpoon oraz prezentację kanadyjek Linder. Jako nowość rozpoczynamy dział poświęcony krótkim recenzjom starych i nowych pozycji wydawniczych z biblioteczki Ryszarda Wójcika (jeden z większych księgozbiorów kajakowych w Polsce). Na zakończenie przeczytać można felieton – tym razem o… Uniwersytecie Wielkiej Rzeki.
Ponieważ numer sygnowany jest podwójnie, Oferta Wakacyjna 2007 nie ukaże się w tym roku w wersji drukowanej (jest dostępna od czerwca w wersji elektronicznej na naszej stronie internetowej).

Zachęcam więc do lektury kolejnego numeru WIOSŁA…

Bajkał – kraina niesamowitości…

Piotr Opacian wprowadza czytelników w bajkalskie klimaty.

(…) Wybiegam z gorącej, przepełnionej zapachem świeżego świerku bani i ląduję w zimnych wodach Bajkału. Wołodia, leśniczy i strażnik na Bieregu Burych Miedwiedi, pyta z uśmiechem: – I jak? – Cudownie – odpowiadam i moja głowa niknie pod wodą. (…)

Bajkał – kraina niesamowitości...

Rzeka Tywa

– Kajakarze, którzy poszukują smaczku przygody, czegoś mało znanego, nie powinni się nią rozczarować – konstatuje Zofia Leszczyńska.

Przygoda wiosłem odmierzona

Relacja Marka Weckwertha z kajakowej wyprawy do Islandii pod wodzą Marka Kwaczonka.

Przygoda wiosłem odmierzona

UKS Olimp

Choć klub powstał w 2004 r., ma już spore osiągnięcia na polu pracy z dziećmi i młodzieżą. Klub prezentuje Jolanta Wlazło.

Kanadyjki Linder

Kultowe kanadyjki rodem ze Szwecji przedstawia Katarzyna Ugorowska. (pełny tekst)

Kanadyjki Linder

Harpoon – kajak ekspedycyjny?

O swoich spostrzeżeniach z użytkowania składaka firmy Wayland, po odbytej wyprawie do Ameryki Południowej, pisze Piotr Opacian.

Harpoon – kajak ekspedycyjny?

Uniwersytet Wielkiej Rzeki

Niejeden z czytelników zaczyna lekturę od ostatniej strony WIOSŁA. To między innymi za sprawą Maćka Góreckiego, który tym razem opisuje nietypową szkołę.

(…) Uniwersytet Wielkiej Rzeki dostępny jest prawie bez ograniczeń. Tak jak w klasycznym nauczaniu im mniejsza grupa, tym więcej można się nauczyć. Ja miałem ten komfort, że zajęcia odbywały się w układzie jeden do jednego. Ja, kajak i Ona – Wielka Rzeka. (…)

Kraków – Warszawa: wspólna sprawa

Połączone siły Habazi i Bystrza zaowocowały wspaniałą imprezą freestyle’ową, o której opowiada Uta Kühn.

Kraków – Warszawa: wspólna sprawa

Ropą, rzeką bystrą

O tym, jak można zamówić wodę na rzece w przypadku jej niedoboru, opowiada Joanna Bratko-Lityńska.

Archipelag Sztokholmski

Słów kilka o tegorocznym spływie szkoleniowo-promocyjnym „Bałtyk pod wiosłem”. (pełny tekst)

Karateka z Sochaczewa

Marek Lityński przypomina wyczyn Krzysztofa Buczyńskiego, który w końcu lat 80. przepłynął składakiem Morze Bałtyckie ze Szwecji do Polski.

(…) Próbował trzy razy w epoce schyłkowej komuny za Jaruzelskiego – w latach 1987, 1988 i 1989 – zanim udało mu się samodzielnie wylądować na polskiej plaży. Jego upór w pokonywaniu niemocy psychicznej i politycznej tamtych lat (bo z żywiołem wodnym radził sobie bez trudności) może być symbolem walki pokolenia o inną Polskę. (…)

III Warszawski Piknik Kajakowy

Kolejny piknik można zaliczyć do udanych, choć pogoda nie za bardzo dopisała.

III Warszawski Piknik Kajakowy

Gdzie kajakarz pływać może?

(…) Celem niniejszego artykułu jest nie tylko udzielenie odpowiedzi na pytanie gdzie możemy pływać, ale równie ważna kwestia związana z naszymi uprawnieniami do korzystania z brzegu, bo gdzieś na wodę musimy przecież zejść, by później ją opuścić. (…)

LXVI MSKnD

Opinia Krzysztofa Ptasińskiego o organizacji tegorocznego spływu Dunajcem nie jest tym razem zbyt pochlebna.

LXVI Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Dunajcu 2007

WIOSŁEM po księgozbiorze

Ryszard Wójcik rozpoczyna krótkie prezentacje wybranych pozycji książkowych – starych i nowych.

Podpórka niska

Czy są jakieś związki prozy Moliera i podórki niskiej? Dowiecie się czytając tekst Marcina Chodorowskiego.

Podpórka niska

Kto prenumeruje WIOSŁO, nie czeka!!

Prenumerata to gwarancja, że najnowsze WIOSŁO trafi do Twoich rąk tuż po wyjściu z drukarni.

Kalendarz KAJAKI 2024

Już po raz 20. wydaliśmy ścienny kalendarz kajakowy!

Copyright © 2024 WIOSŁO – Magazyn Kajakowy