- Naturalny Rytm. 20 zlotów i nadzieja na więcej
- Wiosło i kanu
- Kanu przez Europę, czyli spływ Pisz – Paryż 1998
- Kanu? A co to takiego? Czyli o tym jak rozpocząć przygodę z kanu
- 20 Zlotów Kanu 2000–2019 oczami uczestników – fotoreportaż
- W stronę równika
- Przełom Łaby
- O pływach i prądach pływowych z perspektywy kajakarza. Część IV
- O co chodzi z tym Guinnessem?
- Kajakowe szlaki Świętego
- Kulinarny „Bałtyk pod wiosłem”
- Przenoszenie kajaka, czyli jak nie zrobić krzywdy swoim plecom
- Przewodnicy odnawiają stuletnie kanu
Nieformalnie, a tak wiele lat razem
Mając przyjemność co kwartał przygotowywać Wiosło do druku, z tą samą częstotliwością w zespole redakcyjnym „lobbuję” na rzecz kanu. Nie mogło być inaczej z okazji 20 Zlotu Kanu, który odbył się w sierpniu tego roku. Dlatego zapraszam szczególnie na temat numeru.
Atmosferę Zlotów oddaje pełen filozoficznych odniesień, jakby inspirowanych cytrynówką lub imbirówką, tekst autorstwa Siacha. Kolejny materiał przeniesie Czytelnika w świat wyprawy na trasie Pisz – Paryż w 1998 roku, spod pióra Piotra Konieczki. Piotr wraz z Siachem i Andrzejem Sałaciakiem byli inspiratorami Zlotów, dlatego do napisania kolejnego artykułu zaprosiłam właśnie Andrzeja. Cykl zamyka tekst młodszego stażem kanuisty: Michała Oramusa, który w oparciu o swoje doświadczenia doradzi, jak zacząć przygodę z pływaniem kanu. Na zakończenie zapraszam na fotoreportaż z 20 Zlotów Kanu. Wyjątkowe spotkania, nadzwyczajni ludzie, nieprzeciętne wspomnienia.
W tym numerze każdy znajdzie coś dla siebie: zarówno fani leniwego pływania szuwarowo-bagiennego, jak i wyczynowcy oraz entuzjaści pływania po górskich lub słonych wodach. Ja zaliczam się do tej pierwszej grupy, w której jestem w dużej mierze dzięki Zlotom Kanu, a przede wszystkim dzięki ludziom, których tam spotkałam. Dziękuję autorom tematu numeru, że zgodzili się na publikację w WIOŚLE. Podkreślić też należy, że bez nich nie byłoby Zlotów w takiej postaci, jak są teraz.
Choć zaczynałam od pływania na starych, poczciwych szklanych kajakach, to moje serce należy do kanu. Pierwszy raz miałam okazję wiosłować wiosłem jednopiórowym na … I Zlocie! To był 2000 rok, o wypożyczeniu większej liczby kanu na Mazurach można było pomarzyć, ale i tak okazało się, że na internetowy anons Siacha, Piotra i Andrzeja odpowiedziała całkiem spora grupa pasjonatów. Znajomości zawarte na Zlotach trwają do dziś, mimo że nieraz okazją do spotkania są tylko Zloty, to relacje są bardzo ciepłe, życzliwe i zażyłe. Nie ma rywalizacji, są ogniska, śpiewy, wspomnienia. Czasem znajomości przeradzały się w „coś więcej”, a czasem niektóre związki kanuistów nie przetrwały próby czasu. Niektórzy już odeszli na zawsze. Ale też i nowe pokolenie już ćwiczy wiosłowanie w kanu.
Mam nadzieję, że poczujecie atmosferę Zlotów. Jeśli Wam będzie bliska, może zechcecie gdzieś, kiedyś w przyszłości nieformalnie się spotkać? Wypatrujcie informacji na forum.kanu.pl, a tymczasem zapraszam do lektury!
Katarzyna Ugorowska
Naturalny Rytm. 20 zlotów i nadzieja na więcej
Siacho
Wiosło i kanu
Andrzej Sałaciak
Kanu przez Europę, czyli spływ Pisz – Paryż 1998
Piotr Konieczka
Kanu? A co to takiego? Czyli o tym jak rozpocząć przygodę z kanu
Michał Oramus
20 Zlotów Kanu 2000–2019 oczami uczestników – fotoreportaż
Czy wiecie, co to takiego jest kanu? Czym różni się od kajaka? Jak dobrać i gdzie dopasować kanu do swoich potrzeb? Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź w temacie numeru. W 2019 roku odbył się 20. Zlot Kanu.

PODRÓŻE MAŁE I DUŻE W stronę równika
Małe dziecko w rodzinie nie powinno być przeszkodą w realizacji nawet najbardziej szalonych planów. Wystarczy się tylko dobrze przygotować. Zobaczcie, jak sobie radziła Rodzina Jureckich na Raja Ampat i czego podróże uczą dzieci.

PODRÓŻE MAŁE I DUŻE Przełom Łaby
Krzysztof Amborski
KAJAKARSTWO MORSKIE O pływach i prądach pływowych z perspektywy kajakarza. Część IV
Piotr Opacian
ROZMOWA O co chodzi z tym Guinnessem?
Ile razy trzeba próbować pobić rekord Guinnessa, żeby się udało? Odpowiedź jest prosta: do skutku. Przeczytajcie o zmaganiach Sebastiana Szubskiego, który wreszcie osiągnął swój cel!

KAJAKARSTWO GÓRSKIE Zarys dziejów Międzynarodowego Spływu Kajakowego na Dunajcu w latach 2001–2019. Część II
Krystyna Czopek i Jerzy Jan Czopek
FELIETON Kajakowe szlaki Świętego
Ryszard Wójcik
SPRZĘT Lornetka Fujinon Techno-Stabi
Adam Grzegorzewski
KUCHNIA Z WIOSŁEM Kulinarny „Bałtyk pod wiosłem”
To była niesamowita wyprawa! 16 edycja „Bałtyku pod wiosłem” przejdzie do historii jako najbardziej kulinarna ze wszystkich. Ryby pieczone, suszona karkówka, chleb własnej roboty, konfitury z borówki brusznicy, podpłomyki, a nawet kiszone śledzie! Zdradzamy tajne przepisy.

ZDROWIE Przenoszenie kajaka, czyli jak nie zrobić krzywdy swoim plecom
Dorota Chałubińska
PIOSENKI WIOSŁEM PISANE Dolina Odry
Rafał Tomczyk
WIEŚCI Z KOKPITU
NA POŻEGNANIE Przewodnicy odnawiają stuletnie kanu
Krzysztof Kowalczyk „Canis”