WIOSŁO inspiruje ...

... Ty wytyczasz kurs

Numer 1/2017 (43)

 • Podróże dalekie i bliskie
 • MORS – spływ wielkich możliwości
 • Powrót na Litwę. Kiewna, Żejmiana i Wilia
 • Łyna – z nurtem historii
 • Wakacyjne Spotkania Kajakowe Młodzieży
 • Jak rozmawiać trzeba z psem
 • Konstrukcja dobrego kajakarza, cz. IV
 • Argentyna w stylu wolnym
 • Uganda – utracony raj
 • Rozgrzewka kajakarza
 • Jutro popłyniemy daleko
 • „Na fali i pod prąd – pełna autobiobrafia” Aleksander Doba
 • Kanu, czółno czy kanadyjka?
Okładka numer 1/2017

Podróże dalekie i bliskie

Kilka lat temu przeczytałam w bliżej mi wtedy nieznanym Magazynie Kajakowym WIOSŁO artykuł napisany przez bliżej mi wtedy nieznanego Adama Rohatyńskiego o całkowicie nieznanym mi kajakowym maratonie dalslandzkim w Szwecji. Tekst był dla mnie jak kajakowa opowieść science-fiction. Przeczytałam go jednak wyjątkowo dokładnie, marząc o podróży do dalekiej Szwecji i marząc o pływaniu kiedyś na tyle szybko i długo, żeby zmieścić się w dalslandzkim limicie czasu na takim wówczas niewyobrażalnie długim dystansie, jak wtedy myślałam o pięćdziesięciu pięciu kilometrach. W zaledwie kilkanaście miesięcy po lekturze wzięłam udział w Dalsland Kanot Maraton+ i to w towarzystwie autora artykułu i sama doświadczyłam wszystkiego, co było opisane w tym pięknym tekście. Teraz, po latach, pływam nawet dłuższe dystanse i sama staram się opisywać swoje przygody na łamach WIOSŁA w taki sposób, by inspirować innych.

W bieżącym numerze znowu tekst z gatunku kajakowej fantastyki, przynajmniej w moim odczuciu, czyli o dużej masie wody Nilu w Ugandzie – idealnej, o dziwo, wg Bartka Czauderny do nauki kajakarstwa. Wiem z własnego doświadczenia, że wśród naszych czytelników są i tacy, którzy skorzystają z opisów egzotycznych miejsc i , zainspirowani tekstem, ruszą szukać swoich kajakowych rajów na Czarny Ląd. Piszemy także o Łynie, zimowej Kwisie, Litwie i Argentynie.

Podróże kształcą, a świat się kurczy. Niedostępne z pozoru miejsca stają się łatwo osiągalne, a każda kolejna wyprawa dostarcza nowej porcji doświadczeń, satysfakcji i radości.

Jedną z najcenniejszych nauk, jakie wyniosłam z podróżowania, jest radość z powrotu do domu. Tęsknię za zapachem suchego lasu podczas dwóch tygodni norweskiej wilgoci, doceniam kolory jesieni po późnych wakacjach na wypalonej słońcem włoskiej wyspie, uwielbiam piękny przedwieczorny prawie wiosenny śpiew kosów, które towarzyszą nam podczas zdejmowania kajaków z dachu samochodu po powrocie z trzydniowej zimowej Wdy. Jest jeszcze druga nauka wyniesiona z podróżowania, ważniejsza. W poszukiwaniu wrażeń nie trzeba wyjeżdżać daleko. Pewnie dlatego jednym z moich piękniejszych wspomnień minionego roku jest kajakowy weekend z biwakiem pod namiotem, spędzony z przyjaciółmi na małej rzeczce zaledwie 10 km od domu.

Oby tylko z wiosłem w ręce…

Kinga Kępa

MORS – spływ wielkich możliwości

Ogólnopolski Zimowy Spływ Kajakowy MORS zaprasza w połowie marca na wody Czernej Wielkiej, Kwisy i Bobru. Chętni mogą spłynąć także Czerną Małą i Brzeźnicą. O trudach spływu i o przyjacielskiej atmosferze opowiada Tomasz Andrzej Krajewski.

MORS – spływ wielkich możliwości (fot. Tomasz Andrzej Krajewski.)

Powrót na Litwę. Kiewna, Żejmiana i Wilia

Witold Wojciechowski

Łyna – z nurtem historii

Kinga Kępa

Instruktor/przodownik kajakarstwa filarem bezpieczeństwa na spływie. W poszukiwaniu adekwatnej strategii szkolenia

Jerzy Świtek

Wakacyjne Spotkania Kajakowe Młodzieży

W 2017 roku odbędzie się dziesiąta edycja kajakowego obozu dla młodzieży, organizowanego przez Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Kajakarstwa. Wspomnienia z poprzednich edycji bez cienia nudy prezentuje Barbara Oliwiak.

Wakacyjne Spotkania Kajakowe Młodzieży (z archiwum SITK)

Packraft Pinpack Amundsen

Kinga Kępa

Jak rozmawiać trzeba z psem

Z psem na spływ. Rezygnujesz z kolejnego weekendu na wodzie, bo nie masz z kim zostawić swojego pupila? A może twój pies wolałby spędzić czas z Tobą na łódce? Czym pływać? Jak biwakować? Czy zimą też się da? Tomasz Ostrowski podpowiada, jak zacząć.

Jak rozmawiać trzeba z psem (fot. Tomasz Woźniak)

Konstrukcja dobrego kajakarza, cz. IV

do pobrania: WIOSLO_1_2017_PSKK_cz_IV

Bartosz Sawicki

Zarys dziejów Międzynarodowego Spływu Kajakowego na Dunajcu w latach 1966–1984, cz. I

Krystyna Czopek i Jerzy Jan Czopek

Argentyna w stylu wolnym

Zofia Tuła

Uganda – utracony raj

Bartosz Czauderna

Rozgrzewka kajakarza

Rozgrzewka kajakarza to pierwszy temat w dziale ZDROWIE. Jak powinna wyglądać rozgrzewka? Co robić, aby podczas pływania kajakiem nie nabawić się kontuzji? Czy rozgrzany organizm jest zdolny osiągnąć więcej? Zdrowych nawyków uczy nas fizjoterapeutka Dorota Chałubińska.

Rozgrzewka kajakarza (fot. Milena Nieścior)

Jutro popłyniemy daleko

Rafał Tomczyk

„Na fali i pod prąd – pełna autobiobrafia” Aleksander Doba

Recenzuje Bartosz Sawicki

Kanu, czółno czy kanadyjka?

Krzysztof Kowalczyk „Canis”

Polecamy również

Kto prenumeruje WIOSŁO, nie czeka!!

Prenumerata to gwarancja, że najnowsze WIOSŁO trafi do Twoich rąk tuż po wyjściu z drukarni.

Kalendarz KAJAKI 2024

Już po raz 20. wydaliśmy ścienny kalendarz kajakowy!

Copyright © 2024 WIOSŁO – Magazyn Kajakowy