WIOSŁO inspiruje ...

... Ty wytyczasz kurs

Numer 1/2010 (27)

  • Okładka numeru 1/2010Morze Egejskie po raz trzeci. Część 1.
  • Liwiec – na granicy Mazowsza i Podlasia
  • Wzdłuż wybrzeża Adriatyku
  • Nie znosił być sam…
  • Eskimoski w kajakarstwie grenlandzkim (g-style)

Aby do wiosny…

Od ostatniego wydania WIOSŁA sporo się wydarzyło. Niestety, nie były to tylko dobre wieści… Pożegnaliśmy kilku kajakarzy, którzy odeszli zbyt wcześnie… Nie wszystkich znałem osobiście, ale z Krzyśkiem Książkiem dużo spraw nas łączyło. Nie zapomnę, kiedy spotkałem Go po raz pierwszy jesienią 2002 r. na Zlocie Miłośników Składaków na Pojezierzu Brodnickim. Byłem wtedy niejako „outsiderem”, dla którego życie klubowe, czy tym bardziej związkowe, było obce. Czułem się za to kajakarzem, a to, że pływałem w bardzo małych grupach, jakoś nie budziło u mnie kompleksów. Poznając jednak – w dużym stopniu dzięki Krzyśkowi – specyfikę dużych imprez i spływów zrozumiałem, że popularyzacja tej aktywności musi działać wielotorowo i nie ogranicza się jedynie do kameralnych spotkań na wodzie. Dużo się przez ten czas nauczyłem i starałem się wydobyć z tego to, co uważałem za dobre. Nigdy jednak nie będę miał takiej lekkości organizacyjnej, którą dysponował Krzysiek. Po prostu z takim darem trzeba się urodzić… Zachęcam do zapoznania się ze wspomnieniami o Nim, które pieczołowicie zbierał, a później przelał na papier Piotr Kaliszek. Przepraszam wszystkich Czytelników za opóźnienie w ukazaniu się tego numeru. Dla wszystkich prenumeratorów zachowana jest oczywiście ciągłość prenumeraty i niewykorzystane numery przechodzą na kolejny rok. W tym czasie udało nam się za to wydać książkę Krzysztofa Buczyńskiego o przepłynięciu kajakiem Morza Bałtyckiego, którą autor napisał zaraz po wyprawie, czyli ponad dwadzieścia lat temu. Krótką recenzję tej pozycji wydawniczej można znaleźć w dziale „Wiosłem po księgozbiorze”. Po srogiej zimie czuć już nieśmiało wiosnę. A jak wiosna, to zaczynamy myśleć o pływaniu. W tym numerze przenosimy się na gorące wybrzeża Adriatyku i Morza Egejskiego, a w Polsce nad rzekę Liwiec. Mam nadzieję, że po tej lekturze zrobi się Wam troszkę cieplej i poczujecie się bardziej wakacyjnie. W końcu plany na lato trzeba robić z wyprzedzeniem. Ale jeszcze przed nami w marcu targi WIATR I WODA w Warszawie, podczas których mam nadzieję na spotkanie z Czytelnikami.

Morze Egejskie po raz trzeci. Część 1.

Z trzech wypraw do Turcji Jarek Frąckiewicz mógłby spokojnie napisać książkę. Próbkę jego przygód Czytelnicy WIOSŁA mogą poznać już teraz.

(…) Popijając kawę, nadal staram się ustalić, gdzie właściwie jestem. Gotów jestem za kłopot winić mapę, zapewne roi się w niej od uproszczeń i przekłamań. Pochylony nad mapą i kompasem, kątem oka widzę przepływającą nieopodal mojej zatoczki żaglówkę, na jej rufie przez sekundę, dwie dostrzegłem coś białego – czyżby to była grecka flaga? Jestem znowu w Grecji, ale gdzie? (…)

Morze Egejskie po raz trzeci. Część 1.

Liwiec – na granicy Mazowsza i Podlasia

Andrzej Selwet zachęca do spłynięcia rzeką Liwiec od Wyszkowa do Kamieńczyka.

Wzdłuż wybrzeża Adriatyku

32 dni zajęło Zuzannie Błajet i Bohdanowi Bielkiewiczowi dopłynięcie z Monfalcone we Włoszech do Hvaru na Chorwacji (580 km).

(…) Nocą ustaje jugo i po kilku godzinach ciszy przychodzi bora z ulewnym deszczem, przemaczającym nas na wylot pomimo solidnego zadaszenia tarasu, na którym nocujemy. Poziomo padająca wodna kurniawa, zlawszy Wszystkość, po dwudziestu minutach niknie i pozostaje już tylko wichura. Rzeczy do wyżymania. Śpiwór do rana suszę na sobie, bezskutecznie mimo wichury…(…)

Wzdłuż wybrzeża Adriatyku

Kanumesse 2009

Co nowego w sprzęcie? Nowe trendy? Czy przyjdzie nam wiosłować na stojąco? Piotr Kaliszek relacjonuje swój pobyt w Norymberdze.

Kanumesse 2009

Świętokrzyski Klub Kajakowy „Nad Nidą”

W roku 2009 powstał na kielecczyźnie klub kajakowy. Opowie o nim Jacek Rutkiewicz.

Wspomnienia z „Kamiennej”

Marcin Powroźnik wraca pamięcią do zeszłorocznej „Kamiennej” i nie może już doczekać się kolejnej edycji imprezy.

Wspomnienia z „Kamiennej”

Spotkania na wodzie w Kanadzie

Celina Mróz i Jarosław Frąckiewicz nie mieli dużo spotkań na kanadyjskich szlakach, ale z pewnością nie byli zawiedzeni.

Nie znosił być sam…

Impresje o Krzyśku Książku od przyjaciół zebrał Piotr Kaliszek.

(…) Nie mam talentów Krzyśka. Nie udało mi się zebrać w jednym miejscu wszystkich bliskich Mu osób i tych, dla których był On ważny. Trudno by było – zbyt dużo ich, w zbyt wielu miejscach żyją. Kilkoro z nich – osoby, które były Mu najbliższe i takie, z którymi współpracował – podzielą się swoimi wspomnieniami o Nim. Jeśli chcesz dodać coś od siebie, napisz na adres fata@kajak.org.pl lub listownie na adres redakcji. Jest miejsce na stronie kajak.org.pl, a Ela Jaworska zbiera materiały do książki o Krzysztofie – na pewno Twój głos się nie zmarnuje.(…) (nota biograficzna)

Nie znosił być sam...

II Otwarte Mistrzostwa Polski Instruktorów Kajakarstwa „Energia Raduni”

– Imprezę przeprowadzono perfekcyjnie, w radosnej atmosferze – pisze Celina Mróz.

II Otwarte Mistrzostwa Polski Instruktorów Kajakarstwa „Energia Raduni”

Eskimoski w kajakarstwie grenlandzkim (g-style)

Inuici ćwiczyli ponoć eskimoskę Elbo roll, trzymając w zgiętej ręce nóż. Marcin Chodorowski nie namawia jednak do ich naśladowania.

30 lat w kajaku…

Ze znanym polskim kajakarzem – Aleksandrem Dobą – rozmawia Adam Grzegorzewski.

30 lat w kajaku...

Propozycja systemu kwalifikacji kajakowych

Wstępne założenia pięciostopniowego schematu umiejętności kajakarza przedstawia Bartosz Sawicki.

Wspomnienia

Andrzej Selwet i Marek Białobłocki przedstawiają sylwetki kajakarzy, którzy odeszli…

Wiosłem po księgozbiorze

Tym razem Ryszard Wójcik recenzuje nowość wydawniczą – książkę Krzysztofa Buczyńskiego „Trudna Droga Vikinga”. (cały artykuł)

Wiosłem po księgozbiorze

Polecamy również

Kto prenumeruje WIOSŁO, nie czeka!!

Prenumerata to gwarancja, że najnowsze WIOSŁO trafi do Twoich rąk tuż po wyjściu z drukarni.

Kalendarz KAJAKI 2024

Już po raz 20. wydaliśmy ścienny kalendarz kajakowy!

Copyright © 2024 WIOSŁO – Magazyn Kajakowy