WIOSŁO - Magazyn Kajakowy

02 marca – Dzień Kajakarza na targach WIATR I WODA

Sobotni Dzień Kajakarza zagościł już na dobre w programie Targów Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR I WODA. Również i w tym roku miłośnicy wiosłowania mogą liczyć na rozległy plan prelekcji i spotkań w różnych jego odsłonach – od sielankowego pływania leniwą rzeką, poprzez igraszki na morskich falach, a skończywszy na sporej dawce adrenaliny na „białej wodzie”.

Szczegóły dojazdu tutaj

Wersja do druku w pliku pdf

Wyprawa rzeką Río Marañón, fot. Marek Mazur

Jedną z ciekawszych prelekcji będzie z pewnością relacja Marka Mazura o wyprawie rzeką Río Marañón płynącą w Andach Peruwiańskich ze źródłami na wysokości ok. 4300 m, która po połączeniu z Ukajali, przyjmuje nazwę Amazonka.

Wybrzeże północno-zachodniej Szkocji. Fot. Piotr Opacian

Z kolei Piotr Opacian zabierze nas na Przylądek Gniewu w Szkocji i przybliży nam temat pływów. Będzie też mowa o nowych projektach, a wśród nich o syberyjskiej wyprawie śladami Aleksandra Czekanowskiego OLENIOK 2019.

Dowiemy się też co nowego słychać w kajakarstwie dla wszystkich w PZKaj oraz w Polskim Systemie Kwalifikacji Kajakowych. 31. edycja targów WIATR I WODA zbiegła się też z 50. wydaniem Magazynu Kajakowego WIOSŁO. Ten fakt będzie również przedmiotem krótkiej prezentacji historii czasopisma i ludzi z nim związanych. Zaczynamy w sobotę o godz. 10.30. Magazyn Kajakowy WIOSŁO po raz kolejny gorąco zaprasza na Dzień Kajakarza podczas targów WIATR I WODA do Centrum Expo XXI. Oto szczegółowy program:

10:30 Przewodnik czy instruktor kajakowy?
Bartosz Sawicki opowie o doświadczeniach z nowym, modułowym systemem szkolenia kadry kajakowej. Prezentacja będzie bazowała na doświadczeniach z pilotażowych szkoleń, które odbyły się w zeszłym roku w Drzewicy i Tomaszowie Mazowieckim.

11.30 Zmiany w systemie szkoleń PZKaj oraz programy upowszechniające kajakarstwo realizowane przez Komisję Kajarstwa dla Wszystkich Polskiego Związku Kajakowego
Elżbieta Jaworska – Wiceprzewodnicząca Komisji Kajakarstwa dla Wszystkich PZKaj  – przedstawi proponowane zmiany w systemie szkoleń Instruktorów Turystyki i Rekreacji PZKaj oraz programach realizowanych przez Komisję Kajakarstwa dla Wszystkich, w tym dotowanych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

12:00 Wyprawa rzeką Río Marañón
Marek Mazur przybliży szczegóły wyprawy płynącą w Andach Peruwiańskich rzeką Río Marañón, która posiada źródła na wysokości ok. 4300 m, a po połączeniu z Ukajali, przyjmuje nazwę Amazonka.

13:00 Dwoje na bezludnej wyspie rzecz o kajakarstwie romantycznym
O doktorze i Pimpie, magii wiślanych wysp w świetle księżyca, pikantnej tajemnicy Biebrzy oraz o wiciu gniazda na Bugu i weselu na bezludnej wyspie. O urokach i skutkach pływania we dwoje opowiedzą Ewa Kruszewska i Dariusz Kamiński.

13:30 50. wydanie Magazynu Kajakowego WIOSŁO
Wszystko zaczęło się w roku 2002. Ten mały jubileusz niech będzie pretekstem do przedstawienia historii Magazynu i ludzi go tworzących.

14:00 Dookoła Szkocji
O krainie klifów, jaskiń, bram i tuneli skalnych oraz jak sobie radzić z pływami opowie Piotr Opacian.

15:00 Wyprawa śladami Aleksandra Czekanowskiego OLENIOK 2019
Uczestnicy wyprawy przypomną postać Aleksandra Czekanowskiego i jego pionierskich odkryć z końca XIX w., jak również przybliżą aspekty związane z samymi przygotowaniami do kajakowej wyprawy, która wyruszy w połowie czerwca.

15:30 Ekspedycje (bardzo) lokalne Sudawców
Hubert i Miłosz Stojanowscy opowiedzą o działaniach związanych z jeziorami i rzekami Suwalszczyzny. Ojciec i syn od lat udowadniają, że ciekawe projekty można robić nawet w miejscu swojego zamieszkania. Ich ostatni pomysł to: „26 jezior. Kajakami Północy po wodach Suwalskiego Parku Krajobrazowego”.

16:15 Sardynia – Karaiby Europy
Agata Nowak i Marek Werner z WAKK „Habazie” pokażą, że wcale nie trzeba wydać fortuny, żeby spędzić niezapomniany urlop na Sardynii. Opowiedzą o pływaniu w lazurowej i niesamowicie przejrzystej wodzie, spaniu na pięknych i pustych plażach oraz zwiedzaniu jaskiń dostępnych jedynie od strony morza.

16.45 Raja Ampat Kayaking Project
Dagmara i Leszek Jureccy opowiedzą o zakończonej zaledwie dwa tygodnie temu wyprawie kajakowej Raja Ampat Kayaking Project. Wspólnie z 4-letnią córką, przez ponad miesiąc, eksplorowali kajakami modułowymi indonezyjski archipelag, składający się z ponad 1500 różnych wysp, rozlokowany przy północno-zachodnim wybrzeżu Papui Zachodniej. Posłuchamy też o snorkelingu na rafie, eksploracji nieodkrytych jaskiń oraz noclegach na bajecznych plażach pod rozgwieżdżonym niebem.

17:15 Babajaki
Gdzie kucharek sześć – tam nie ma co jeść. Tak mówi przysłowie… a co jeśli kucharek jest 12,a na dodatek pojechały razem na kajaki? Wtedy mamy mieszankę wybuchową, która najczęściej wybucha śmiechem. Ten wyjazd, to nic innego jak Babajaki!

Polecamy również

Copyright © 2019 WIOSŁO – Magazyn Kajakowy