Przejdź do treści głównej

10 marca – Dzień Kajakarza na targach WIATR I WODA

Opublikowano: 14 Lut 2018

Sobotni Dzień Kajakarza zagościł już na dobre w programie Targów Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR I WODA. Tym bardziej podczas 30. jubileuszowej edycji targów miłośnicy wiosłowania mogą liczyć na rozległy plan prelekcji i spotkań.

Zacznijmy może od bardziej egzotycznych wypraw. Marek Mazur zabierze nas na Nową Gwineę, a dokładniej na Raja Ampat (część Trójkąta Koralowego). Jest to archipelag ponad 1,5 tys. wysepek, położony na zachodnim skraju Nowej Gwinei.

Rejon Oceanu Spokojnego to jednak kawałek drogi z Polski. Przeniesiemy się zatem w równie gorące miejsca, ale za to znacznie bliżej. Tomasz Ostrowski, znany również w środowisku kajakowym jako „Wujek Przygoda”, opowie o opłynięciu wyspy Elby na Morzu Tyrreńskim, największej z Archipelagu Wysp Toskańskich.

Zapewne niektórzy z Was wolą jednak chłodniejsze klimaty. Mikołaj Józefowicz i Krzysztof Ptasiński (Ptaku), którym przysłowiowo „Fiordy jadły z ręki” pokażą nam uroki norweskiej przyrody. Z pewnością przekażą też logistyczne aspekty pływania kajakami po fiordach oraz poziom wymaganych umiejętności, aby robić to przede wszystkim bezpiecznie.

Nie zapomnimy również o naszych rodzimych polskich szlakach. W tym roku Katarzyna Ugorowska opowie o pływaniu kanadyjkami po Narwi, jak również postara się podsumować osiemnaście edycji Zlotów Kanuistów. Z kolei Dorota Ramotowska przybliży wciąż niekoniecznie do końca poznany magiczny szlak rzeki Krutyni.

Zaproszenie przyjęła też Monika Łaskawska-Wolszczak, która postara się przekonać, że turystykę kajakową można również uprawiać z maluchami na pokładzie. Trzeba się do tego oczywiście należycie przygotować i wybrać trasę adekwatną do tego zadania. Górny odcinek Krutyni z pewnością spełnia te wymagania. Temat pływania z dziećmi w formie bardziej zorganizowanej przedstawi też Uta Kühn. W myśl przysłowia „Czym skorupka za młodu nasiąknie” Komisja Kajakarstwa dla Wszystkich zachęca kluby zrzeszone w Polskim Związku Kajakowym do organizacji imprez właśnie dla dzieciaków.

Podczas tegorocznego Dnia Kajakarza nie może też zabraknąć tematu naszej „Królowej”, a dokładniej Vistuliady 2017, o której opowie Ewa Kruszewska.

Równie dużo rzeczy się dzieje w Polskim Systemie Kwalifikacji Kajakowych. Bartosz Sawicki podsumuje ubiegły rok oraz przybliży nowe zadania na rok 2018, zapraszając również do aktywnego udziału środowisko kajakowe.

W tym roku wrócimy również do tematów szkutniczych. Czy mówi Wam coś nazwa Rushton Princess? Niezmordowany Stanisław Smerecki (Siacho) właśnie coś takiego wyczarował i chciałby podzielić się efektami swojej pracy (drewniane kanu z żaglami).

Magazyn Kajakowy WIOSŁO po raz kolejny gorąco zaprasza na Dzień Kajakarza podczas targów WIATR I WODA! Dokładny terminarz prelekcji już wkrótce na stronie organizatora targów (www.wiatriwoda.pl) oraz magazynu (www.wioslo.pl).

Zapisz się na nasz newsletter